Sprawa Adama “Nergala” Darskiego, lidera zespołu Behemoth, wywołała wiele emocji w Polsce i na świecie. Dotyczyła ona profanacji godła RP podczas trasy koncertowej „Rzeczpospolita Niewierna” w 2016 roku. Prokuratura Regionalna w Gdańsku zdecydowała się cofnąć akt oskarżenia, argumentując to ochroną wolności słowa.

Tło wydarzeń

W okresie od 30 września do 10 października 2016 r., zespół Behemoth odbywał trasę koncertową „Rzeczpospolita Niewierna”. Na plakacie promującym tę trasę widniał biały orzeł bez korony, z diabelskimi rogami wyrastającymi z głowy, węże, czaszki oraz odwrócony krzyż na czerwonym tle. Wzbudziło to kontrowersje i oskarżenia o znieważenie godła RP.

Decyzje prokuratury i sądów

W 2022 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił członków zespołu Behemoth od zarzutu znieważenia polskiego godła. Sąd argumentował, że przedmiotem publicznego znieważenia, zgodnie z art. 137 Kodeksu Karnego, musi być m.in. godło, a nie twór graficzny inspirowany orłem. W uzasadnieniu wskazano, że projekt plakatu został stworzony od podstaw i nie stanowił przerobienia godła RP.

Sędzia podkreśliła również, że użyte w plakacie symbole były rozumiane jako przeciwwierzące, ale państwo polskie jest świeckie i sprawa ta dotyczyła naruszenia uczuć państwowych, a nie religijnych. Wyrok ten został jednak uchylony przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Wolność słowa a prawo

Prokurator Regionalny w Gdańsku uzasadniał swoją decyzję o cofnięciu aktu oskarżenia wolnością słowa. W komunikacie prokuratury czytamy: “Ponownie wykonana analiza materiału dowodowego oraz zarzutów aktu oskarżenia doprowadziła do wniosku, że oskarżeni korzystali z prawa do wolności wypowiedzi, gwarantowanej wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej”.

Prokuratura wskazała również na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zezwala na głoszenie poglądów, które mogą oburzać, razić, a nawet prowokować do dyskusji.

Inne sprawy Nergala

To nie pierwszy raz, kiedy Adam “Nergal” Darski stanął przed sądem. W 2021 roku został uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych, gdyż sąd uznał, że osoby urażone zdjęciem, na którym ktoś depcze wizerunek Matki Boskiej, same są sobie winne, ponieważ nie powinny oglądać treści zamieszczanych przez niego w mediach społecznościowych.

Podsumowanie

Sprawa Adama “Nergala” Darskiego i jego zespołu Behemoth jest skomplikowana i wielowątkowa. Dotyczy nie tylko granic wolności słowa, ale także interpretacji symboli narodowych i religijnych. Decyzje sądów oraz prokuratury pokazują, że kwestie te są niejednoznaczne i często wymagają głębokiej analizy prawnej. To również przykład, jak sztuka i wyrażanie poglądów mogą prowokować do dyskusji i kontrowersji w społeczeństwie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version