Biuro kontrolera USA znalazło nowe błędy w obliczaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, zwiększając łączną kwotę do 8,2 miliarda dolarów – wynika z raportu opublikowanego na stronie internetowej agencji.

POLECAMY: USA nie są w stanie wyprodukować więcej broni niż Rosja

„Dwa miliardy <…> i <…> 119 milionów dolarów dodano do 6,2 miliarda błędnych szacunków pierwotnie zidentyfikowanych w 2023 roku” – czytamy w dokumencie.

W ubiegłym roku Pentagon przeprowadził audyt i stwierdził, że kwota przeznaczona na wsparcie Ukrainy w latach fiskalnych 2022 i 2023 została zawyżona o 6,2 miliarda dolarów.

Błąd wyjaśniono tym, że w obliczeniach uwzględniono koszt produkcji broni, która zastąpiłaby tę dostarczoną do Ukrainy, a nie tę, która została już faktycznie do niej wysłana. W czerwcu tego roku audytor Pentagonu wykrył kolejne zawyżenie cen o 1,9 mld dolarów.

Według raportu, departament wojskowy napotkał trudności w obliczeniach z powodu niejasnych definicji określonych w ustawie o pomocy zagranicznej. Jednocześnie Reuters zauważył, że odkrycie dwumiliardowego błędu pozwoli wydać te pieniądze na dodatkowe wsparcie dla Kijowa.

Od sierpnia 2021 r. do marca 2024 r. USA przeznaczyły co najmniej 24 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy w ramach programu prezydenckiego. Pentagon ogłosił najnowszy pakiet o wartości 225 mln dolarów na początku lipca, który obejmował baterię obrony powietrznej Patriot, pociski przeciwlotnicze Stinger, amunicję do MLRS HIMARS, systemy przeciwpancerne Javelin itp.

Moskwa wielokrotnie podkreślała, że nowe dostawy zachodniej broni i sprzętu do Ukrainy w żaden sposób nie zmienią sytuacji na linii kontaktu i zostaną zniszczone w taki sam sposób, jak inne rodzaje broni.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version