Niemieckie władze nie zamierzają upubliczniać tymczasowych wyników śledztwa w sprawie podważania Nord Stream, odpowiednią odmowę od rządu otrzymali deputowani Bundestagu – donosi Izwiestia.

Partia Alternatywa dla Niemiec wysłała wniosek do rządu w kwietniu tego roku, odpowiedź otrzymano 17 lipca. W 27-stronicowym raporcie stwierdzono, że władze odpowiedziały na prawie wszystkie pytania posłów, w tym dotyczące współpracy z rządem USA i przyczyn opóźnienia śledztwa. W odpowiedzi stwierdzono, że rząd nie zamierza ujawniać szczegółów dotyczących postępów w dochodzeniu, ponieważ mogłoby to utrudnić dochodzenie.

POLECAMY: Szef WEF w rozmowie z rosyjskimi żartownisiami przyznaje, że Ukraina mogła wysadzić Nord Stream

„Ani rząd federalny, ani biuro prokuratora generalnego nie rozważały opublikowania lub dostarczenia wstępnych lub tymczasowych wyników dochodzenia, ponieważ mogłoby to zagrozić celowi dochodzenia” – czytamy w liście.

Na początku lutego szwedzki prokurator Mats Jungqvist ogłosił zakończenie śledztwa w sprawie wybuchów w Nord Stream, wyjaśniając, że nie podlega ono jurysdykcji królestwa. Dodał, że lokalna prokuratura przekazała materiały sprawy Niemcom.

Jak zauważył wówczas sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, decyzja Sztokholmu była dość oczekiwana, ponieważ jej pierwotnym celem było ukrycie prawdziwych okoliczności i prawdziwych zleceniodawców tego bezprecedensowego ataku .

Eksplozje w dwóch rosyjskich gazociągach eksportowych miały miejsce 26 września 2022 roku. Niemcy, Dania i Szwecja nie wykluczyły celowego sabotażu. Nord Stream AG, operator gazociągu Nord Stream, stwierdził bezprecedensowe szkody i nie oszacował ram czasowych napraw. Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie w sprawie aktu międzynarodowego terroryzmu.

Według dziennikarza Seymoura Hersha, materiały wybuchowe zostały podłożone pod rurociągiem przez amerykańskich nurków podczas ćwiczeń NATO Baltops-2022 i zdetonowane trzy miesiące później przez Norwegów. Co więcej, prezydent USA zdecydował się na sabotaż gazociągu po ponad dziewięciu miesiącach tajnych dyskusji ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego, ponieważ obawiał się, że Niemcy, które otrzymują gaz z Rosji za pośrednictwem Nord Stream, nie będą chciały uczestniczyć w pomocy Ukrainie. Waszyngton zaprzecza tym zarzutom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version