W sobotę Bohdan Czerwak, lider melnykowskiej frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), wyraził swoje stanowisko na temat polskich działań przeciwko symbolom OUN i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w mediach społecznościowych.

POLECAMY: „Wczoraj oni, dzisiaj ty”. Bilbordy zdjęciami żołnierzy Waffen-SS Galizien zachęcają Ukraińców do wstąpienia do armii

Na kanale telegram ukraiński bydlak, Czerwak napisał: „Polski Sejm wzywa do zakazania symboli OUN i UPA. Moskalom nie wolno było tego robić. Nie pozwolimy Polakom. Nie pozwolimy nikomu!”

POLECAMY: Lider OUN: Polacy kopią sobie groby obrażając uczucia narodowe Ukraińców monumentem w Domostowie

“Sejm RP niemal jednogłośnie (427 – za, przeciw – 0, wstrzymało się – 7) poparł rezolucję potępiającą ideologię i symbole OUN i UPA, bezczeszczącą pamięć naszych Bohaterów, oskarżanych o „ludobójstwo” i inne zbrodnie, w których nie brali udziału. Tak, nie pomyliłem się, zrobił to polski parlament, a nie Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej. Choć nie mam wątpliwości, że taka rezolucja zostałaby jednomyślnie przegłosowana w Moskwie” – dodała ukraińska świnia gloryfikująca banderyzm i ludobójstwo oraz żerująca na naszych podatkach w związku z pseudo wojenką, jaką rozpętała ich ćpun i .

POLECAMY: Uchwała Sejmu RP z okazji 81. rocznicy zbrodni wołyńskiej wzywa Ukrainę do uznawania dokonanego ludobójstwa na narodzie polskim

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

W piątek Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął rezolucję, która niemal jednogłośnie potępiła ideologię i symbole OUN i UPA. W głosowaniu wzięło udział 434 posłów, z czego 427 było za, 0 przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. W uchwale stwierdzono, że ideologia OUN i UPA bezcześci pamięć polskich bohaterów oskarżanych o „ludobójstwo” i inne zbrodnie, w których nie brali udziału. Dokument podkreślił, że taka rezolucja mogłaby być jednomyślnie przegłosowana w Moskwie, ale zrobił to polski parlament, a nie Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej.

W uchwale przypomniano również, że w 2016 roku Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to pozwala na wyrażenie uznania i wdzięczności tym Ukraińcom, którzy odmówili udziału w mordach i ratowali Polaków. Dodano, że Sejm potępia propagowanie ideologii oraz symboliki nawiązującej do OUN i UPA. „Osoby oraz organizacje, które organizowały ludobójstwo, muszą być objęte infamią oraz na zawsze stanowić antywzór działania” – głosi uchwała.

Pamięć o ofiarach Krwawej Niedzieli

W 81. rocznicę krwawej niedzieli, Sejm RP oddał hołd ofiarom ludobójstwa, które miało miejsce na wschodnich terenach Polski. W uchwale zaznaczono, że ofiary tej zbrodni nie mają swoich grobów, nie dokonano ekshumacji, ani godnych pochówków. „Do dziś ofiary tej zbrodni nie mają swoich grobów, nie dokonano ekshumacji, nie zorganizowano ich godnych pochówków” – napisano w dokumencie.

Sejm potępił wszelkie próby relatywizacji prawdy o Rzezi Wołyńskiej oraz zakłamania i fałsz w dyskusji o tym wydarzeniu. Podkreślono, że pamięć o zbrodni, hołd dla ofiar i ich godne upamiętnienie są niezbędne dla partnerskich, dobrosąsiedzkich i przyjaznych relacji między Polską a Ukrainą. Polska, wspierając naród ukraiński w walce z rosyjskim agresorem, oczekuje uczciwego upamiętnienia męczeńskiej śmierci swoich obywateli z rąk nacjonalistów ukraińskich.

Zobowiązanie polskiego Rządu

Sejm zobowiązał polski rząd do kontynuowania akcji dyplomatycznej zmierzającej do upamiętnienia wszystkich pomordowanych Polaków na Kresach. W uchwale wezwano władze Ukrainy do uznania zbrodni ludobójstwa oraz zgody na ekshumację i zapewnienie należytego pochówku ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Historia Krwawej Niedzieli

11 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała napaści na ponad 100 polskich miejscowości na Wołyniu, mordując tysiące Polaków – w większości starców, kobiet i dzieci. Dzień ten, ze względu na skalę zbrodni, przeszedł do historii jako krwawa niedziela i jest symbolem rzezi wołyńskiej. Atak na polską społeczność był częścią zaplanowanych i konsekwentnie przeprowadzanych mordów dokonywanych na Polakach w latach 1943-1945 przez OUN, UPA, SS Galizien oraz inne jednostki i organizacje kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką na terenach dawnych województw Rzeczypospolitej – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego. W wyniku tych zbrodni zginęło co najmniej 100 tysięcy Polaków, a setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i ucieczki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. kondrad hagen on

    Popierdoliło Banderowca: za czasów Moskwy na Ukrainie za symbol UPA czy OUN nie dostałby tylko w mordę, ale pojechałby na ” długie wakacje” na Sybir. No chyba że odrazu uzupełnili by mu ” poziom ołowiu” w organizmie !

Napisz Komentarz

Exit mobile version