Posłowie podczas 16. posiedzenie Sejmu RP podjęli ważną uchwałę w sprawie uczczenia 81. rocznicy zbrodni ludobójstwa, której ofiarami byli Polacy, zamordowani przez nacjonalistów ukraińskich. Uchwała ta jest nie tylko hołdem dla ofiar, ale także wyrazem potępienia dla ideologii, która doprowadziła do tych tragicznych wydarzeń.

POLECAMY: Lider OUN: Polacy kopią sobie groby obrażając uczucia narodowe Ukraińców monumentem w Domostowie

    Narodowy dzień pamięci ofiar ludobójstwa

    W uchwale przypomniano, że w 2016 roku Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, przypadający 11 lipca. Jest to dzień szczególnej refleksji i oddania hołdu zamordowanym Polakom oraz innym narodowościom, które również padły ofiarą tej zbrodni. „Święto to pozwala także na wyrażenie uznania i wdzięczności tym Ukraińcom, którzy odmówili udziału w mordach i ratowali Polaków” – zaznaczono w uchwale.

    POLECAMY: Jan Piekło wybiela nazistów UPA w wywiadzie dla Radia Swoboda

    Potępienie propagowania ideologii nacjonalistycznych

    Sejm zdecydowanie potępił propagowanie ideologii oraz symboliki nawiązującej do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. „Osoby oraz organizacje, które organizowały ludobójstwo, muszą być objęte infamią oraz na zawsze stanowić antywzór działania” – głosi uchwała.

    Hołd dla ofiar

    W 81. rocznicę krwawej niedzieli Sejm oddaje hołd ofiarom i upomina się o pamięć o nich oraz o ludobójstwie, które dotknęło mieszkańców wschodnich terenów Polski. W uchwale podkreślono, że ofiary tej zbrodni – w przytłaczającej większości Polacy, ale także Ormianie, Czesi, Żydzi i Ukraińcy – do dziś nie mają swoich grobów, nie dokonano ekshumacji ani godnych pochówków.

    Relatywizacja prawdy o Rzezi Wołyńskiej

    Sejm „potępia wszelkie próby relatywizacji prawdy o Rzezi Wołyńskiej oraz zakłamania i fałsz w dyskusji o tym wydarzeniu”. Jednocześnie Sejm wyraża przekonanie, że pamięć o zbrodni, hołd dla ofiar i ich godne upamiętnienie są niezbędne dla partnerskich, dobrosąsiedzkich i przyjaznych relacji między Polską a Ukrainą.

    Apel do władz Ukrainy

    Podkreślając wsparcie dla narodu ukraińskiego w walce z rosyjskim agresorem, Sejm oczekuje uczciwego upamiętnienia męczeńskiej śmierci Polaków z rąk nacjonalistów ukraińskich. W uchwale zawarto apel do władz Ukrainy o uznanie zbrodni ludobójstwa, zgodę na ekshumację i zapewnienie należytego pochówku ofiar Rzezi Wołyńskiej.

    Krwawa niedziela 11 lipca 1943 roku

    11 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała napaści na ponad 100 polskich miejscowości na Wołyniu, mordując tysiące Polaków – głównie starców, kobiet i dzieci. Dzień ten przeszedł do historii jako krwawa niedziela, symbol rzezi wołyńskiej. Był to element zaplanowanych i konsekwentnie przeprowadzanych mordów na Polakach w latach 1943-1945 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię, SS Galizien oraz inne jednostki kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką. Zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków, a setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i ucieczki.

    Wnioski

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje polski rząd do kontynuowania akcji dyplomatycznej zmierzającej do upamiętnienia wszystkich pomordowanych Polaków na Kresach. Władze Ukrainy są wzywane do uznania zbrodni ludobójstwa oraz zgody na ekshumację i zapewnienie godnego pochówku ofiar Rzezi Wołyńskiej. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest kluczowa dla budowania prawdziwie partnerskich i przyjaznych relacji między Polską a Ukrainą.

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share.

    Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

    Napisz Komentarz

    Exit mobile version