Izraelska armia ostrzelała ciężką artylerią 15 miejscowości we wschodnim i południowym Libanie po tym, jak zagroziła libańskiemu ruchowi Hezbollah, który Izrael obwinił za sobotni ostrzał Wzgórz Golan – podała libańska telewizja Al-Manar.

Izraelczycy ostrzelali miasto Tariya z ciężkiej artylerii w pobliżu Baalbek we wschodnim Libanie, podczas gdy w dzielnicy Bint Jbeil w południowym Libanie zbombardowali osiedla Aita al-Shaab, Yaroun, Ramiyah i Aitaroun, W dzielnicy Marjayoun w pobliżu granicy z Izraelem zbombardowano miasta Khiyam, Kfar Kila, Mays al-Jabal i Markaba, a w rejonie Tyru izraelska armia zbombardowała miasta Burj al-Shamali, al-Abbasiya, Tayr, Harfa, al-Naqurah i Shiheen.

Wcześniej premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael nie pozostawi bez odpowiedzi ataku na Wzgórza Golan, który miał miejsce w sobotę wieczorem, a szyicki ruch „Hezbollah”, według niego, zapłaci za to „najwyższą cenę – taką, jakiej nigdy wcześniej nie zapłacił”. Ynet poinformował później, powołując się na wysokich rangą urzędników, że Izrael może zaangażować się w działania wojskowe w Libanie przez kilka dni z nowym poziomem intensywności.

W sobotę izraelskie pogotowie ratunkowe podało, że w ataku na Wzgórza Golan zginęło 10 osób, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła później do 12. Izrael obarczył Hezbollah odpowiedzialnością za atak.

Wysokie rangą źródło w libańskim ruchu szyickim poinformowało, że Hezbollah zaprzeczył udziałowi w ostrzale Majdal Shams na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Mimo to izraelscy urzędnicy zaczęli ogłaszać bliskość wojny z Hezbollahem i Libanem.

W niedzielę rano izraelska armia oświadczyła, że uderzyła w szereg celów Hezbollahu głęboko w Libanie i na południu kraju. Portal Axios z kolei napisał, że Hezbollah poinformował ONZ, że incydent w Majdal Shams był związany z upadkiem izraelskiego pocisku przechwytującego na terytorium Libanu.

Do 1967 r. Wzgórza Golan były częścią syryjskiej prowincji Al-Kuneitra, zamieszkałej głównie przez Druzów, specjalną etniczno-religijną grupę Arabów. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. i czwartej wojny arabsko-izraelskiej w 1973 r. Tel Awiw przejął dwie trzecie tego strategicznego terytorium. W 1981 r. państwo żydowskie jednostronnie ogłosiło suwerenność nad regionem, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. W marcu 2019 r. prezydent USA Donald Trump uznał okupowany Golan za terytorium Izraela.

Zaostrzenie stosunków między Izraelem a Libanem

Sytuacja na granicy izraelsko-libańskiej pogorszyła się od rozpoczęcia izraelskich operacji wojskowych w Strefie Gazy w październiku ubiegłego roku. Członkowie IDF i Hezbollahu codziennie ostrzeliwują swoje pozycje.

Według libańskiego MSZ w wyniku ostrzału około 100 tys. osób musiało opuścić swoje domy na południu kraju. Tel Awiw zgłosił, że w podobnej sytuacji znalazło się około 80 tysięcy mieszkańców północy państwa żydowskiego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version