Produkcja sztucznego mięsa staje się coraz bardziej popularna jako alternatywa dla tradycyjnego hodowlanego mięsa, a jej zwolennicy twierdzą, że może to być klucz do uratowania planety przed globalnym ociepleniem. W tę technologię zainwestował m.in. Bill Gates, co podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia na skalę globalną. W Polsce pierwszym producentem sztucznego mięsa została firma LabFarm, część grupy KPS Food.

POLECAMY: Rząd za pośrednictwem NCBiR przekazuje miliony na badania nad sztucznym mięsem

Dlaczego sztuczne mięso?

Zwolennicy sztucznego mięsa wskazują na kilka kluczowych powodów, dla których może ono przyczynić się do ochrony środowiska. Zwierzęta hodowlane emitują duże ilości gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Ponadto, produkcja mięsa tradycyjnego wiąże się z wysokim zużyciem wody i ziemi oraz znacznym zanieczyszczeniem środowiska.

Konsumenci mięsa tradycyjnego również przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych przez procesy trawienne. Wszystko to sprawia, że ograniczenie spożycia mięsa pochodzenia zwierzęcego i zastąpienie go sztucznym mięsem może mieć pozytywny wpływ na naszą planetę.

Szkoda tylko, że ci ekodebile nie widzą problemów nadmiernego latania polityków oraz organizowania spędów okultystycznych takich jak „igrzyska olimpijskie” które emitują znaczenie więcej CO2 niż hodowla zwierząt, która istnieje od zarania dziejów.

Technologia produkcji

Produkcja sztucznego mięsa polega na hodowli komórek mięśniowych w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Firma LabFarm, będąca częścią koncernu drobiarskiego KPS, opracowała swoją technologię produkcji w siedzibie firmy na warszawskim Wilanowie. Procesy produkcji odbywają się w bioreaktorach zakupionych w USA.

Obecnie LabFarm skupia się na produkcji mięsa drobiowego, ale planuje w przyszłości rozszerzyć swoją ofertę o mięso wołowe. To daje nadzieję na jeszcze większy wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych związanych z hodowlą zwierząt.

Regulacje prawne

Warto zwrócić uwagę, że sztuczne mięso nie podlega obecnie szczegółowym przepisom prawa polskiego. Pomimo swojego pochodzenia poza zwierzęcego, może być nazywane „mięsem”. Co więcej, oznaczenia takiego mięsa na produktach, gdzie będzie stanowiło ono tylko część składową, jak np. pasztety czy wędliny, mogą nie być wymagane.

Rynek i Perspektywy

Produkcja sztucznego mięsa w Polsce jest na wczesnym etapie, ale już teraz producenci planują skupić się na polskim rynku. Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za sukcesem sztucznego mięsa jest jego niższa cena produkcji w porównaniu z mięsem tradycyjnym.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w sytuacji, gdy społeczeństwo jest coraz bardziej zubożałe, tańsze zamienniki produktów pochodzenia zwierzęcego mogą okazać się atrakcyjną alternatywą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version