Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dotyczące zatrudnienia za czerwiec 2024 roku. Według tych informacji, zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie 4,3 tysiąca pracowników w tym miesiącu. To o 1,5 tysiąca więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Mimo to, sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, a bezrobocie spada. Ciekawe zjawisko?
POLECAMY: Fabryka Levis w Płocku zwolni 650 osób
Planowane zwolnienia grupowe
Dane GUS są jednoznaczne. W czerwcu 2024 roku liczba ogłoszonych planowanych zwolnień grupowych wynosiła 17,8 tysiąca, co stanowi spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy liczba ta wynosiła 19,04 tysiąca. W maju 2023 roku było to 16,2 tysiąca.
POLECAMY: Uśmiechnięta Polska to i uśmiechnięte zwolnienia grupowe w PKP Cargo
W samym czerwcu 2024 roku firmy deklarowały redukcję 4,3 tysiąca etatów, w porównaniu do 1,5 tysiąca w czerwcu 2023 roku i 1,9 tysiąca w maju 2023 roku.
Spadek stopy bezrobocia
Stopa bezrobocia po raz pierwszy spadła poniżej 5 procent. W czerwcu 2024 roku wynosiła 4,9 procent, podczas gdy w maju było to 5 procent. Jak zauważył Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dalsze spadki są mało prawdopodobne, ponieważ obecna struktura bezrobotnych sprawia, że nie ma już miejsca na znaczącą poprawę. Dobra wiadomość jest taka, że osoba, która traci pracę, szybko znajduje nową.
POLECAMY: Zwolnienia grupowe w dużych fabrykach powiatu elbląskiego
Rybacki przyznał: „Dalszy znaczący spadek stopy bezrobocia jest mało prawdopodobny, a struktura obecnych bezrobotnych pozostawia niewielką przestrzeń na dalszą poprawę. Niemniej sytuacja dalej powinna być komfortowa – osoby, które tracą pracę, łatwo znajdują nowe zatrudnienie”.
Definicja zwolnienia grupowego
Zwolnienie może być uznane za grupowe, jeśli jest dokonane w okresie nieprzekraczającym 30 dni przez firmę zatrudniającą co najmniej 20 osób. W firmach zatrudniających mniej niż 100 pracowników, zwolnienie grupowe musi objąć co najmniej 10 osób. W przedsiębiorstwach zatrudniających od 100 do 300 pracowników, zwolnienie grupowe obejmuje co najmniej 10 procent załogi. W największych firmach, zatrudniających powyżej 300 pracowników, zwolnionych musi być co najmniej 30 osób.