Premier Donald Tusk po kilku dniach milczenia w końcu zabrał głos w sprawie afery związanej z zawieszeniem Przemysława Babiarza. Szef rządu warszawskiego nie błysnął elokwencją, aczkolwiek jego wpis może sugerować, że popularny komentator sportowy może zostać przywrócony do pracy.

POLECAMY: „Poglądy każdy może posiadać, ale nie może ich prezentować publicznie”. Dyrektor TVP Sport przemówił po zawieszeniu Babiarza

Przypomnijmy, że Przemysław Babiarz został zawieszony przez TVP i przestał relacjonować zmagania olimpijczyków w Paryżu po kontrowersyjnych komentarzach na temat piosenki „Imagine” Johna Lennona, która była zagrana na otwarciu imprezy.

– Świat bez nieba, narodów, religii i to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety – powiedział Babiarz podczas komentarza na żywo.

Co ciekawe, nie był to pierwszy raz, kiedy Babiarz zwracał uwagę na komunistyczne zabarwienie utworu. Wcześniej zrobił to podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Reakcje na zawieszenie Babiarza

Dyrektor TVP Sport Jakub Kwiatkowski pochwalił decyzję o zawieszeniu Babiarza. „Bardzo cenię i szanuję Przemysława Babiarza jako wybitnego dziennikarza, co nie zmienia faktu, że komentarzem sprzeniewierzył się misji, którą nam jako dziennikarzom sportowym telewizji publicznej powierzono” – stwierdził Kwiatkowski.

We wtorek dziennikarze TVP Sport i sportowcy wystosowali list do władz telewizji publicznej w obronie Przemysława Babiarza. Domagali się przywrócenia go do pracy. Pod tym stanowiskiem podpisało się wiele znamienitych postaci ze świata sportu.

Kontrowersje wewnątrz TVP Sport

To doprowadziło do rozłamu w TVP Sport. Najpierw głos zabrał Kwiatkowski, który ubolewał, iż „Przemek od kilku dni milczy. Nie wykonał żadnego gestu względem nikogo. Nie przeprosił i postawił kolegów ze swojej redakcji w bardzo niekomfortowej sytuacji”.

Dyrektor TVP Sport odpowiada na list dziennikarzy. „Weź skończ się kompromitować” Rozłam w TVP Sport. Wiceszef stacji się wyłamał, legendarny komentator nie podpisał listu

Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich i KRRiT

W ostatnich dniach także Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do dyrektora generalnego TVP S.A. w likwidacji Tomasza Syguta z prośbą o wyjaśnienia w związku z zawieszeniem komentatora. Z kolei przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z zawieszeniem dziennikarza. Po kilku dniach milczenia swoje zdanie wyraził premier Donald Tusk.

Wpis Premiera Donalda Tuska

„W sumie nie wiadomo, co było głupsze: komentarz pana Babiarza czy decyzja jego przełożonych. W obu przypadkach olimpijski poziom” – napisał na portalu X.

Można odnieść wrażenie, że skala afery, jaka wybuchła po zawieszeniu Babiarza zmusiła premiera do reakcji, której bardzo nie chciał. Tusk próbuje uspokoić reakcje i wszystkich zadowolić.

Koniec końców szef rządu warszawskiego się skompromitował. Trudno bowiem odgadnąć, co było głupiego w komentarzu Babiarza, który de facto powtórzył to, co mówił sam autor piosenki. – To właściwie manifest komunistyczny. (…) „Imagine” zawiera przekaz pokryty lukrem. I niemal wszędzie jest przebojem: ta antyreligijna, antynacjonalistyczna, nonkonformistyczna i antykapitalistyczna piosenka – mówił swego czasu Lennon.

Konkluzja

Cała sytuacja z zawieszeniem Przemysława Babiarza oraz reakcje na nią pokazują, jak wrażliwym tematem mogą być publiczne komentarze na temat znanych utworów muzycznych i ich interpretacje. Reakcje różnych osób i instytucji, w tym premiera Donalda Tuska, dyrektora TVP Sport Jakuba Kwiatkowskiego oraz licznych sportowców i dziennikarzy, podkreślają złożoność i kontrowersyjność tej sytuacji. Czas pokaże, czy Przemysław Babiarz zostanie przywrócony do pracy i jakie będą dalsze konsekwencje tej afery.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version