– To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że mogę wręczyć Państwu powołania na sędziów Sądów Dyscyplinarnych. Chciałbym, aby Państwo pokazali dbałość o dobre, rzetelne funkcjonowanie sądownictwa – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas uroczystości (29.07.2024 r.) wręczenia powołań sędziom Sądów Dyscyplinarnych.
Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że do zadań sędziów Sądów Dyscyplinarnych będzie należała dbałość o przestrzeganie określonych reguł przez nich i całe środowisko sędziowskie. – Każdemu mogą zdarzyć się błędy czy przewinienia związane z przestrzeganiem zasad, godności i etosu zawodowego. Mogą pojawić się sytuacje, które będą wpływać na postrzeganie wymiaru sprawiedliwości przez obywateli. To do Państwa będzie należeć sądzenie i rozstrzyganie tych spraw. Minister Adam Bodnar dodał, że na powołanych sędziach spoczywa wielka odpowiedzialność.
– W ostatnich latach sądownictwo dyscyplinarne służyło przede wszystkim podporządkowaniu i karaniu tych, którzy mieli odwagę być niepokorni i upominali się o przestrzeganie praworządności oraz ochronę innych zasad konstytucyjnych. W państwie demokratycznym sądownictwo dyscyplinarne powinno służyć podnoszeniu jakości funkcjonowania sądownictwa – mówił minister Adam Bodnar.
– Liczę, że stworzą Państwo sądownictwo dyscyplinarne służące wszystkim obywatelom. Wierzę, że przywrócicie normalność, która powinna cechować wymiar sprawiedliwości w każdym państwie – podkreślił.
Obowiązki sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Sądach Apelacyjnych i sędziom Sądów Dyscyplinarnych przy Wojskowych Sądach Okręgowych powierza Minister Sprawiedliwości na podstawie ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Łącznie tę funkcję pełni 137 sędziów. Zgodnie z ustawą kandydaci na sędziów dyscyplinarnych muszą posiadać co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowisku sędziego.
Kadencja sędziego Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym i przy Wojskowym Sądzie Okręgowym trwa sześć lat. Wykonywanie obowiązków sędziego dyscyplinarnego jest niezależne od pełnienia przez sędziego funkcji służbowej.
Na przełomie czerwca i lipca 2024 r. 129 sędziów sądów dyscyplinarnych zakończyło kadencje. O wskazanie nowych kandydatów Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do prezesów Sądów Apelacyjnych i Wojskowych Sądów Okręgowych.
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar 4.07.2024 r. powierzył obowiązki Sędziego Dyscyplinarnego 52 osobom, a 12.07.2024 r. kolejnym 72 sędziom. Oznacza to, że nadal swoje obowiązki pełni jeszcze 8 sędziów wybranych na wcześniejsze kadencje.
Przy wyborze sędziów sądów dyscyplinarnych Minister Sprawiedliwości brał pod uwagę odpowiednie doświadczenie orzecznicze kandydatów, a także konieczność zapewnienia wśród sędziów sądów dyscyplinarnych odpowiedniej ilości sędziów stale orzekających w sprawach karnych którzy – zgodnie z ustawą – powinni zasiadać w każdym składzie orzekającym.
Na stanowiska sędziów Sądów Dyscyplinarnych zostali powołani sędziowie, którzy nie brali udziału w procedurze konkursowej przed Krajowa Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną na podstawie ustawy z 8.12.2017 r. Minister Sprawiedliwości pozostaje na stanowisku, że każdy przypadek wadliwego powołania sędziego czyni wątpliwym domniemanie jego bezstronności i niezawisłości w sprawowaniu urzędu sędziego Sadu Dyscyplinarnego. Kolejnym przyjętym kryterium wyboru było powierzenie obowiązków sędziego Sądu Dyscyplinarnego tym sędziom, którzy nie uczestniczyli w dokonywaniu zmian przeprowadzonych sukcesywnie na przestrzeni ostatnich 8 lat przez władzę ustawodawczą i wykonawczą w obszarze władzy sądowniczej, której wyłącznym celem było osłabienie niezależności sądów oraz podważenie niezawisłości sędziowskiej. Przykładem takich działań było m.in. podpisanie list poparcia sędziom, kandydującym do Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w sposób nieprawidłowy, na podstawie ustawy z 8.12.2017 r.
Lista 124 sędziów Sądów Dyscyplinarnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bondara znajduje się w załączniku.
Materiały
Lista 124 sędziów Sądów Dyscyplinarnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bondara