Wyniki ostatniego badania przeprowadzonego przez agencję zatrudnienia Grupę Progres pokazują alarmujący trend wśród ukraińskich pracowników w Polsce. Aż 29% z nich deklaruje chęć opuszczenia naszego kraju w najbliższym czasie, z czego 41% planuje wyjazd w ciągu 1-2 miesięcy. Zjawisko to niesie za sobą poważne konsekwencje dla polskiej gospodarki.

POLECAMY: W Polsce drastycznie spada pozytywne nastawienie do migrantów i „uchodźców”

Przyczyny emigracji

Głównymi powodami opuszczania Polski przez Ukraińców jest brak perspektyw zawodowych oraz przedłużające się procedury administracyjne. Pracownicy z Ukrainy, w większości młodzi mężczyźni poniżej 45 roku (zdolni do pełnienia służby w obronie tego niby kraju) życia z dobrą znajomością języka angielskiego, często nie mają możliwości pracy w swoim zawodzie i rozwijania kompetencji.

Natalia Myskova, dyrektor ds. rekrutacji międzynarodowej w Grupie Progres, zaznacza, że polscy pracodawcy powinni skupić się na tworzeniu warunków do pracy zgodnych z wykształceniem i umiejętnościami Ukraińców, zamiast oferować im jedynie niskopłatne stanowiska. Myskova sugeruje również, że pracodawcy powinni realizować programy integracyjne i językowe, aby lepiej włączyć ukraińskich pracowników w życie społeczne.

Procedury administracyjne jako bariera

Jednym z największych problemów, na który zwracają uwagę eksperci, są przedłużające się procedury administracyjne związane z legalizacją pobytu i pracy w Polsce. Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan podkreśla, że w innych krajach europejskich te procedury są znacznie szybsze i bardziej efektywne. W Polsce natomiast urzędy są przeciążone, co prowadzi do opóźnień w rozpatrywaniu wniosków.

Alternatywne Kraje Emigracji

Badanie przeprowadzone przez EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że Ukraińcy coraz częściej wybierają Niemcy jako miejsce emigracji. Eurostat podaje, że między sierpniem 2022 a sierpniem 2023 roku do Niemiec wyjechało 410 tys. Ukraińców, podczas gdy z Polski wyjechało 350 tys. osób. Przyczynami są lepsze zarobki, świadczenia socjalne oraz obecność rodziny i znajomych.

Wynagrodzenia Ukraińców nie odbiega od wynagrodzenia Polaka, ale ci uważają, że zarabiają zbyt mało

Wynagrodzenie ma dla Ukraińców duże znaczenie, bo w Polsce pensje większości z nich pozostają dużo poniżej średniej krajowej. Na początku bieżącego roku twórcy „Barometru Polskiego Rynku Pracy” z firmy Personnel Service zauważyli, że większość pracowników ze Wschodu zarabia poniżej 5 tys. zł brutto.

Wynagrodzenie połowy badanych wynosiło w granicach płacy minimalnej, co trzeci z nich mógł się natomiast pochwalić zarobkami rzędu 4-5 tys. zł brutto.

Kijowska propagandysta ma jednak rozwiązanie na zatrzymanie wyjazdów

Aby zatrzymać ukraińskich pracowników w Polsce, Myskova proponuje kilka rozwiązań. Oprócz wspomnianych wcześniej działań integracyjnych i językowych, pracodawcy mogliby wspierać całe rodziny pracowników, pomagając w załatwieniu formalności i zapewniając miejsca pracy dla partnerów i partnerek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version