Minister finansów Izraela, Becalel Smotricz, wywołał ogromne kontrowersje swoimi wypowiedziami dotyczącymi blokady humanitarnej Strefy Gazy. Na konferencji zorganizowanej przez prawicową gazetę „Israel Hayom”, Smotricz stwierdził, że blokowanie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy może być „uzasadnione i etyczne”, nawet jeśli spowoduje to śmierć głodową 2 milionów cywilów. Te słowa wzbudziły międzynarodowe oburzenie i przyciągnęły uwagę mediów oraz organizacji praw człowieka na całym świecie.

Kontrowersyjne wypowiedzi Smotricza

Uzasadnienie blokady

Wypowiedź Smotricza na konferencji była jasna i jednoznaczna. Minister stwierdził, że:

„Nie możemy, w obecnej globalnej rzeczywistości, zarządzać wojną. Nikt nie pozwoli nam spowodować śmierci głodowej 2 milionów cywilów, nawet jeśli może to być uzasadnione i etyczne, dopóki nasi zakładnicy nie zostaną zwróceni.”

Smotricz argumentował, że Izrael dostarcza pomoc humanitarną do Strefy Gazy, ponieważ nie ma innego wyboru, ale jednocześnie wzywał do przejęcia pełnej kontroli nad tym, co trafia do palestyńskiej enklawy. Jego stanowisko sugeruje, że blokada jest narzędziem nacisku, mającym na celu wymuszenie zwrotu izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Sprzeciw wobec wymiany więźniów

Smotricz ponownie wyraził swój sprzeciw wobec jakiegokolwiek porozumienia w sprawie wymiany więźniów z Hamasem, twierdząc, że:

„Obecne propozycje zawieszenia broni są 'niesprawiedliwe i nieetyczne’, ponieważ doprowadzą do uwolnienia jedynie kilku zakładników i zagrożą bezpieczeństwu państwa.”

Minister argumentował, że uwolnienie palestyńskich więźniów w zamian za izraelskich zakładników jest niebezpieczne, ponieważ uwolnieni więźniowie „wrócą, by zabijać Żydów”. Tego typu wypowiedzi podkreślają jego twardą postawę wobec jakichkolwiek negocjacji z Hamasem.

Kontrowersje wokół przesiedleń

Smotricz powtórzył również swoje kontrowersyjne stanowisko w sprawie przesiedlenia mieszkańców Strefy Gazy, twierdząc, że:

„Gdzie nie ma osadnictwa, tam panuje terror.”

Ta wypowiedź odnosi się do polityki budowy izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich, które ONZ uznaje za nielegalne i stanowiące poważną przeszkodę na drodze do rozwiązania dwupaństwowego.

Reakcje międzynarodowe

Potępienie przez ONZ i społeczność międzynarodową

Wojna w Strefie Gazy i polityka Izraela spotkały się z szerokim potępieniem na arenie międzynarodowej. Izrael lekceważy rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą natychmiastowego zawieszenia broni. Od października 2023 roku, ofensywa w Gazie pochłonęła już prawie 40 tys. ofiar, głównie kobiet i dzieci, według strony palestyńskiej. Takie działania Izraela są krytykowane przez wiele krajów i organizacji międzynarodowych, które wzywają do natychmiastowego zakończenia przemocy i zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej.

Etyczne i prawne aspekty blokady

Wypowiedzi Smotricza i polityka Izraela wobec Strefy Gazy budzą poważne wątpliwości etyczne i prawne. Blokowanie pomocy humanitarnej, które prowadzi do głodu i cierpienia cywilów, jest sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym. Konwencje genewskie jasno określają obowiązki stron konfliktu w zakresie ochrony ludności cywilnej i zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej.

Wnioski

Wypowiedzi ministra finansów Izraela, Becalela Smotricza, odnośnie blokady humanitarnej Strefy Gazy, wymiany więźniów oraz polityki osadniczej, wzbudzają kontrowersje i spotykają się z międzynarodowym potępieniem. Jego stanowisko, uzasadniające blokadę jako „etyczne” i sprzeciwiające się wymianie więźniów, jest postrzegane jako skrajne i nieludzkie. Konflikt w Strefie Gazy wymaga pilnego rozwiązania, które uwzględni prawa i potrzeby wszystkich stron, a wypowiedzi takie jak Smotricza tylko pogłębiają napięcia i utrudniają osiągnięcie pokoju.

Jedno jest pewne – świat nie może pozostawać obojętny wobec cierpienia ludności cywilnej i łamania praw człowieka. Wszelkie działania, które prowadzą do głodu i śmierci niewinnych ludzi, muszą być jednoznacznie potępione i zatrzymane.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version