Komitet kryzysowy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spotka się 14 sierpnia, aby zająć się sytuacją małpiej ospy w Afryce – powiedział szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus na portalu społecznościowym X.

POLECAMY: Małpia ospa zmienia nazwę. WHO rekomenduje nowy termin

Według WHO epidemia ospy małp trwa w Demokratycznej Republice Konga od dwóch lat i może rozprzestrzenić się na sąsiednie kraje.

„W środę, 14 sierpnia 2024 r., zwołuję Komitet Nadzwyczajny ds. epidemii ospy małp. Komitet przedstawi mi swoją opinię na temat tego, czy wybuch epidemii stanowi stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” – czytamy w publikacji.

Stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (Public Health Emergency of International Concern – PHEIC) to oficjalna deklaracja WHO dotycząca zdarzenia nadzwyczajnego, które jest zdefiniowane jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw w wyniku międzynarodowego rozprzestrzeniania się choroby i potencjalnie wymagające skoordynowanej reakcji międzynarodowej. Zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi z 2005 r. państwa są prawnie zobowiązane do szybkiego reagowania na PHEIC.

Ospa małp to rzadka infekcja wirusowa, która przenosi się również między ludźmi. Zwykle jest łagodna i większość osób wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, ale u niektórych osób mogą wystąpić powikłania. Początkowe objawy ospy małpiej obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie. Może pojawić się wysypka, często zaczynająca się na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version