14 lipca tego roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie Pomnika Rzezi Wołyńskiej, który stanął w Domostawie, na pograniczu województw podkarpackiego i lubelskiego. Pomnik ten jest doskonale widoczny dla kierowców podróżujących drogą ekspresową S19, której przebieg znajduje się tuż obok monumentu.

POLECAMY: Słudzy skiej Ukrainy z PiS chcą likwidacji pomnika „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie

Nasadzenia roślinności w okolicy pomnika

Jednak sytuacja może się niebawem zmienić. Pracownicy podkarpackiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) postanowili dokonać nasadzeń roślinności w okolicach lokalnego Miejsca Obsługi Podróżnych, dokładnie na wysokości pomnika.

POLECAMY: Lider OUN: Polacy kopią sobie groby obrażając uczucia narodowe Ukraińców monumentem w Domostowie

W ostatnich dniach przy pasie drogi pojawiły się świeżo posadzone sadzonki drzew. Obecnie mają one około jednego metra wysokości, ale wkrótce mogą osiągnąć kilka metrów, co skutecznie zasłoni widok na pomnik dla przejeżdżających kierowców i pasażerów.

Reakcja Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Sprawa zyskała rozgłos dzięki Małgorzacie Zych, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnobrzegu, jednej z inicjatorek budowy pomnika. Zych twierdzi, że nasadzenia nie są przypadkowe i sugeruje, że władze mogą mieć powody, aby „zasłonić” pomnik. Monument wzbudził skargi i krytykę ze strony przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Polsce.

POLECAMY: Prezes Związku Ukraińców w Polsce twierdzi, że pomnik „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie ma „budzić nienawiść”

Kontrowersje i interpretacje

Pomnik Rzezi Wołyńskiej od samego początku budził emocje i kontrowersje. Jego kształt i charakter były przedmiotem dyskusji i sprzeciwu ze strony różnych grup społecznych. Fakt, że władze postanowiły zasadzić drzewa w miejscu, które może ograniczyć widoczność pomnika, jest przez niektórych interpretowany jako celowe działanie mające na celu zminimalizowanie jego znaczenia w przestrzeni publicznej.

Perspektywy i przyszłość pomnika

Nie jest jasne, jakie będą dalsze losy nasadzeń i czy drzewa rzeczywiście osiągną wysokość, która zasłoni pomnik. Wiele zależy od decyzji władz lokalnych oraz dalszych działań Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które może podjąć kroki prawne lub administracyjne w celu ochrony widoczności monumentu.

Wnioski

Odsłonięcie Pomnika Rzezi Wołyńskiej w Domostawie to ważne wydarzenie, które spotkało się zarówno z aprobatą, jak i krytyką. Kontrowersje wokół nasadzeń roślinności w okolicy pomnika pokazują, jak skomplikowane mogą być kwestie związane z pamięcią historyczną i jej miejscem w przestrzeni publicznej. Warto śledzić rozwój sytuacji, aby zrozumieć, jakie wartości i jakie narracje będą dominować w tej debacie.

POLECAMY: Odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie – Hołd ofiarom ukraińskiego ludobójstwa

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

  1. Bezmózgowie i niepolak będzie nami rządził? Tradycja u pamięć to najważniejsze. To co on każe wszystkie miejsce kaźni zlikwidować?z obławy augustowskiej też. Co Ukraińcy na rozkaz hitlerowców zabijali żołnierzy AK? Jesteśmy żywo związani z tym terenem. On robi wszystko co Ursula mu każe.

Napisz Komentarz

Exit mobile version