W niedzielę w podkarpackiej miejscowości Domostawa odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło tłumy ludzi, oddających hołd pomordowanym Polakom z Kresów Wschodnich.

POLECAMY: skie media na Ukrainie oburzone postawieniem pomnik Rzezi Wołyńskiej w Polsce

Historia pomnika

Pomnik „Rzeź Wołyńska”, autorstwa nieżyjącego już znanego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, został postawiony w gminie Jarocin, województwie podkarpackim, na parkingu MOP w pobliżu trasy S-19, będącej częścią Via Carpatia. Decyzję o jego lokalizacji podjęła rada gminy Jarocin w kwietniu 2021 roku, a wójt Zbigniew Walczak uzgodnił to miejsce z autorem jeszcze w 2018 roku. Fundatorami monumentu jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

POLECAMY: Propagandyści z „Wyborczej” już dostają szału o pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa w Domostawie

Wójt Zbigniew Walczak podkreślił „wspólnotę wojennych losów” mieszkańców gminy Jarocin i Kresów Wschodnich jako uzasadnienie dla umiejscowienia pomnika w tym regionie. W okolicznych miejscowościach, takich jak Jarocin, Momoty Dolne i Górne, Łążek Zaklikowski i Pikule, Niemcy przy udziale ukraińskich kolaborantów, w tym z SS Galizien, dokonali masowych zbrodni. Pomnik jest hołdem dla wszystkich pomordowanych i „przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii”.

POLECAMY: Już w niedzielę w Domostawie nastąpi odsłonięcie pomnika Ofira Rzezi Wołyńskiej

Droga do realizacji

Kamień węgielny pod pomnik „Rzeź Wołyńska” został wmurowany 10 lipca 2022 roku, w przeddzień 79. rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika został wójt Zbigniew Walczak, natomiast przewodniczącym Komitetu Honorowego – zmarły w styczniu tego roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan środowisk kresowych. Prace budowlane sfinansowano ze składek społecznych, prowadzonych zarówno w Polsce, jak i wśród Polonii.

Pomnik autorstwa Andrzeja Pityńskiego został odlany w 2017 roku w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych, lecz do dziś znajdował się w magazynie. Władze Jeleniej Góry, Rzeszowa i Kielc nie zgodziły się na jego postawienie, a także pojawiły się doniesienia medialne, że monument miał stanąć w Toruniu na terenie należącym do redemptorystów. Pomnik wzbudzał kontrowersje, oskarżano go o „epatowanie brutalnością”.

Znaczenie pomnika

Odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska” to ważny moment w historii Polski, przypominający o tragedii Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jest to również hołd dla wszystkich ofiar zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945. Jak podkreślali uczestnicy uroczystości, pomnik ma również stanowić przestrogę dla przyszłych pokoleń, pokazując, do czego mogą prowadzić skrajne ideologie i nienawiść między narodami.

Wydarzenie to było nie tylko okazją do upamiętnienia ofiar, ale również do refleksji nad trudną historią Polski i potrzebą budowania dialogu oraz zrozumienia między narodami. Pomnik „Rzeź Wołyńska” w Domostawie jest nie tylko wyrazem pamięci, ale również symbolem wspólnej historii i przestrogi przed powtarzaniem błędów przeszłości.

Zakończenie

Odsłonięcie pomnika w Domostawie to ważne wydarzenie dla całej Polski, które przypomina o bolesnych kartach historii i o konieczności pamięci o ofiarach. Warto podkreślić, że pomnik powstał dzięki wspólnemu wysiłkowi społeczności lokalnej, Polonii oraz wielu osób zaangażowanych w jego realizację. To dowód na to, że pamięć o przeszłości i hołd dla ofiar jest wciąż żywy i ważny dla współczesnych Polaków.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” będzie służył jako miejsce pamięci, refleksji i edukacji dla przyszłych pokoleń, przypominając o ofiarach ludobójstwa i ucząc, do czego mogą prowadzić nienawiść i skrajne ideologie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version