Z przeprowadzonych badań wynika, że ​​spożycie narkotyków i alkoholu w Izraelu wzrosło o prawie 25% od czasu ataku Hamasu na jego terytorium i wybuchu wojny w Gazie. Częstsze spożywanie substancji uzależniających dotknęło połowę osób, które przeżyły atak. Badanie, które objęło tysiąc osób reprezentatywnych dla populacji Izraela, wykazało związek pomiędzy nawet pośrednim zagrożeniem wydarzeniami z 7 października a wzrostem spożycia substancji uzależniających.

POLECAMY: Hańba! Katolicki Uniwersytet Lubelski wspólnie z izraelskimi mi, którzy na terenie Palestyny dokonują ludobójstwa odpalił świece chanukowe

Skala problemów uzależnień

Po 7 października 2023 roku, co czwarty Izraelczyk zwiększył spożycie alkoholu i sięgał po narkotyki. Badania przeprowadzone przez izraelskie Centrum ds. Uzależnień i Zdrowia Psychicznego w listopadzie i grudniu ubiegłego roku wskazują na dramatyczne skutki emocjonalne i psychiczne wydarzeń wojennych. Wyniki badania przedstawiła 11 sierpnia m.in. AFP.

Psychiatrzy określają te zmiany jako „spektakularny wzrost” i reakcję na stres emocjonalny. Zwracają uwagę, że wzrosło nie tylko spożycie używek, ale i nastąpił „dramatyczny wzrost używania różnych uzależniających substancji uspokajających”, od leków na receptę, po nielegalne narkotyki. Dr Shaul Lev-Ran, założyciel Izraelskiego Centrum ds. Uzależnień i Zdrowia Psychicznego, podkreśla, że zmiany dotyczą także niektórych zachowań uzależniających, takich jak hazard.

Zwiększone użycie leków nasennych i przeciwbólowych

Wzrost użycia tabletek nasennych i przeciwbólowych osiągnął nawet 180%. To alarmujące dane, które wskazują na ogromny poziom stresu i potrzebę łagodzenia bólu zarówno fizycznego, jak i psychicznego wśród Izraelczyków.

Kontekst i porównanie z Autonomią Palestyńską

Ciekawe byłoby porównanie danych ze Strefy Gazy i zachowań Palestyńczyków, ale zdaje się, że w Autonomii Palestyńskiej raczej nie mają teraz do tego głowy. Poza tym muzułmanie po alkohol sięgają rzadziej. Brak danych na temat spożycia substancji uzależniających wśród Palestyńczyków w tym kontekście sprawia, że trudno jest ocenić pełny obraz sytuacji w regionie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version