W ostatnich miesiącach sytuacja na rynku pracy w województwie łódzkim uległa znaczącej zmianie, a zwolnienia grupowe stały się kluczowym tematem w debacie na temat stabilności zatrudnienia. Z najnowszych danych wynika, że w czerwcu i lipcu 2024 roku kilka firm podjęło decyzję o redukcji zatrudnienia, co budzi obawy zarówno wśród pracowników, jak i ekspertów ds. rynku pracy.

POLECAMY: Największe zwolnienia grupowe w gminie Świecie od lat. Pracę traci cała załoga Viskase

Sytuacja na rynku pracy w województwie łódzkim

Jak informuje Kamil Jeziorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, w lipcu 2024 roku przedsiębiorstwa z województwa łódzkiego zgłosiły zamiar zwolnienia 82 pracowników do powiatowych urzędów pracy. To spadek w porównaniu z czerwcem, kiedy to 179 osób znalazło się w takiej sytuacji. Warto zaznaczyć, że spośród tych 82 pracowników, nikt jeszcze nie stracił pracy, podczas gdy czerwcowe zwolnienia objęły 51 osób.

POLECAMY: Grupa Eurocash przeprowadza zwolnienia grupowe w dwóch dużych firmach powiatu pabianickiego

Firmy zwalniające grupowo w województwie łódzkim

W powiecie kutnowskim dwie firmy zdecydowały się na grupowe zwolnienia. CNH Industrial Kutno Sp. z o.o., działająca w branży produkcji maszyn dla rolnictwa i leśnictwa, planuje zwolnienie 51 osób. Natomiast Przedsiębiorstwo Budowlano Inżynieryjne MAVEX Sp. z o.o., reprezentujące sektor budowlany, przewiduje redukcję 31 pracowników. Niestety, próby uzyskania komentarza od przedstawicieli obu firm okazały się bezskuteczne.

POLECAMY: Recesja na rynku pracy w województwie łódzkim. Znów zamyka się duża fabryka

Spowolnienie w branży budowlanej

Paulina Schodowska z firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering zauważa, że branża budowlana, szczególnie w regionie łódzkim, doświadcza spowolnienia. Malejąca liczba ofert pracy jest bezpośrednio związana z ograniczoną liczbą nowych inwestycji. Jednakże Schodowska liczy na poprawę sytuacji po odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

POLECAMY: Firmy masową zwalniają pracowników, ale w GUS stopa bezrobocia spada

Kamil Jeziorski podkreśla, że choć zwolnienia grupowe są istotnym wskaźnikiem kondycji rynku pracy, to nie odzwierciedlają one całkowicie sytuacji. W czerwcu 2024 roku w regionie łódzkim zarejestrowano 5 662 nowych bezrobotnych, co stanowiło niewielki wzrost w porównaniu do maja (5 437 osób). Jednocześnie odnotowano spadek liczby wyrejestrowań bezrobotnych – z 6 584 w maju do 6 158 w czerwcu.

Bezrobocie rejestrowane w województwie łódzkim

Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwraca uwagę na spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do 4,9% w czerwcu, co było pierwszym miesiącem ze wskaźnikiem poniżej 5%. Zdaniem Rybackiego, spadek ten wynika z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz zmian demograficznych, które powodują, że młodzi pracownicy łatwiej znajdują zatrudnienie. Rybacki podkreśla jednak, że dalszy znaczący spadek stopy bezrobocia jest mało prawdopodobny, ponieważ aż 40% obecnych bezrobotnych to osoby powyżej 45 roku życia, które mają trudności w znalezieniu pracy.

Zatrudnienie i wynagrodzenia: Analiza trendów

Choć zwolnienia grupowe są niepokojące, na rynku pracy wciąż można zaobserwować pewne pozytywne zjawiska. Sebastian Sajnóg, analityk z Instytutu Ekonomicznego, wskazuje na spowolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń, które w czerwcu wyniosło 11%, nieco mniej niż w maju (11,4%). Mimo to realne wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja, co stanowi dobrą wiadomość dla pracowników.

Sajnóg zauważa, że największy wzrost płac odnotowano w górnictwie (23,8%) oraz w sektorze kultury, rozrywki i rekreacji (15,7%). Ekspert prognozuje, że realny wzrost wynagrodzeń utrzyma się w kolejnych kwartałach, choć będzie wolniejszy niż w pierwszej połowie roku ze względu na słabsze wyniki firm i trudności w spełnianiu oczekiwań pracowników.

Sezonowe zatrudnienie: Powolny start, ale pozytywne prognozy

Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton, zauważa, że wiosenna fala sezonowych ofert pracy w 2024 roku była rozczarowująca. Liczba nowych ogłoszeń o pracę w kwietniu i maju rosła wolniej niż w poprzednich latach. Przyczyny tego mogą być różnorodne – od złej pogody po obawy o popyt. Na szczęście sytuacja poprawiła się w czerwcu, kiedy to liczba ofert pracy w niektórych branżach zaczęła rosnąć.

Perspektywy na przyszłość

Analiza rynku pracy w województwie łódzkim wskazuje na pewne niepokojące trendy, takie jak zwolnienia grupowe i spowolnienie w branży budowlanej. Jednakże równocześnie widoczne są też pozytywne zjawiska, takie jak spadek stopy bezrobocia i wzrost realnych wynagrodzeń. Eksperci prognozują, że mimo wyzwań, rynek pracy w Polsce jako całość zmierza w dobrą stronę, a perspektywy na przyszłość są umiarkowanie optymistyczne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version