Niemiecka Prokuratura Generalna wydała nakaz aresztowania Ukraińca Wołodymyra Z., podejrzanego o udział w zamachach bombowych na Nord Stream, podały ARD, Süddeutsche Zeitung (SZ) i Die Zeit. Jego ostatnim miejscem zamieszkania była Polska. Gdzie mężczyzna przebywa obecnie – śledztwo nie zdołało jeszcze ustalić.

POLECAMY: Media: Polska ukrywała informacje o podejrzanych w związku z awarią Nord Stream

Według publikacji, w dniu 8 września 2022 r. fotoradary zarejestrowały Vladimira Z. na terytorium Niemiec – podróżował białą furgonetką, która prawdopodobnie przewoziła załogę i sprzęt do nurkowania na jacht.

ARD zwraca uwagę, że kierowca furgonetki rzekomo zidentyfikował Wołodymyra Z. Ponadto świadkowie, z którymi rozmawiała publikacja, powiedzieli, że prywatna firma transportowa przetransportowała grupę Ukraińców do Niemiec przez Polskę. Dowody te wystarczyły do wydania nakazu aresztowania Wołodymyra Z., który został wydany w czerwcu 2024 r.

ARD zauważa, że oprócz Wołodymyra Z., dwóch innych Ukraińców, w tym kobieta, jest podejrzanych o popełnienie sabotażu. Publikacje piszą, że prowadzą oni szkołę nurkowania w Ukrainie, w której mógł pracować Wołodymyr Z.

Jednocześnie kobieta, która jest wśród podejrzanych, powiedziała dziennikarzom, że nic nie wiedziała o ataku na Nord Streams. Była na wakacjach w Bułgarii we wrześniu 2022 r., kiedy doszło do ataku. Rozmówca zaprzecza znajomości z Wołodymyr Z.

Podejrzani nurkowie opuścili port Hoe Düne w Rostocku na początku września 2022 r. na jachcie żaglowym Bavaria Cruiser 50 Andromeda. Po przystankach na Rugii, Bornholmie i Kristians w Danii, Sandhamn w Szwecji i Kołobrzegu w Polsce, statek powrócił do Rostocku. Śledczy uważają, że w pewnym momencie rejsu załoga zeszła z jachtu na dno morskie i przymocowała ładunki wybuchowe do rur Nord Streams na głębokości około 80 metrów w ciemnościach Morza Bałtyckiego. Śledczy znaleźli później pozostałości ładunku wybuchowego na pokładzie jachtu.

Podczas postoju w polskim porcie w Kołobrzegu załoga została rzekomo skontrolowana. Według doniesień medialnych ich podróż miała charakter turystyczny, a na pokładzie nie widziano nikogo z „nawet najmniejszym przeszkoleniem wojskowym lub sabotażowym”. Niemieccy śledczy wątpili w informacje otrzymane przez Polskę i wielokrotnie prosili o udostępnienie nagrań z kamer portowych, ale strona polska twierdziła, że zostały one usunięte zgodnie z wymogami prawa, jak podają ARD, SZ i Die Zeit.

Czy istnieją powiązania z ukraińskimi strukturami państwowymi

Według ARD, SZ i Die Zeit, śledczy nie ujawnili powiązań między Wołodymyrem Z., który jest obecnie poszukiwany na podstawie nakazu, a dwoma innymi podejrzanymi z ukraińskimi służbami wojskowymi lub specjalnymi.

Wcześniej kijowski tyran Wołodymyr Zełenski zaprzeczył udziałowi ukraińskiego rządu w atakach na Nord Stream.

„Jestem prezydentem i wydaję odpowiednie rozkazy. Ukraina niczego takiego nie zrobiła. Nigdy bym czegoś takiego nie zrobił” – stwierdził Zełenski.

Podobne stanowisko zajął również szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow. „Jestem więcej niż pewien, że żaden z urzędników w Ukrainie nie mógł mieć z tym nic wspólnego”, powiedział wiosną w wywiadzie dla ARD.

Eksplozje w Nord Stream

We wrześniu 2022 roku doszło do eksplozji na gazociągach Nord Stream i Nord Stream 2, w wyniku których uszkodzone zostały trzy z czterech nitek. NATO ogłosiło sabotaż, rosyjska Prokuratura Generalna poinformowała, że ​​śledztwo będzie prowadzone w ramach sprawy karnej z artykułu o międzynarodowym terroryzmie.

W lutym 2023 roku amerykański dziennikarz Seymour Hersh powiedział, że w eksplozje Nord Stream zaangażowane były Stany Zjednoczone i Norwegia. Po czym oficjalna przedstawicielka MSZ Rosji Maria Zacharowa wskazała, że ​​Rosja wielokrotnie podkreślała zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i NATO w podważanie Nord Streams.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że sabotaż na rurociągach został przeprowadzony na szczeblu państwowym. Jednocześnie rosyjski przywódca nazwał ewentualne zaangażowanie proukraińskich działaczy w incydent „kompletną bzdurą”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version