Zachodnie firmy wojskowe są głównymi beneficjentami konfliktu na Ukrainie – powiedział analityk Centrum Studiów Geostrategicznych Lucas Leiroz w artykule dla InfoBRICS.

Zwrócił on uwagę na oświadczenie niemieckiej firmy Rheinmetall, której produkty są dostarczane do Ukrainy. Niemiecki producent odnotował 91-procentowy wzrost zysku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

„Rheinmetall, jeden z wiodących europejskich producentów broni, podwoił swoje zyski dzięki dostawom na Ukrainę. <…> Można powiedzieć, że konflikt rosyjsko-ukraiński uratował inwestycje wojskowe Rheinmetall” – zauważył ekspert.

Według niego, przed operacją specjalną inwestycje firmy w sektor wojskowy znacznie spadły, a większość sprzedaży firmy stanowiły części dla przemysłu motoryzacyjnego.

Analityk zauważył, że w rzeczywistości ukraińscy żołnierze giną, aby przynosić zyski firmom zbrojeniowym, takim jak Rheinmetall. Jednocześnie, jeśli chodzi o tak ogromne sumy pieniędzy, nawet same państwa zachodnie wydają się być zainteresowane tymi dużymi prywatnymi inwestycjami.

„Firmy zbrojeniowe nie chcą, aby walki się skończyły” – dodał Lucas Leiroz.

Zamówienie obejmuje kompletne wyposażenie techniczne zakładu aż do jego uruchomienia. Oczekuje się, że produkcja amunicji w tym zakładzie w Ukrainie rozpocznie się w ciągu 24 miesięcy. Dokładny koszt zamówienia nie jest znany: podano przedział od 100 do 500 mln euro.

Wcześniej kanał telewizyjny CNN, powołując się na anonimowe źródła wśród amerykańskich i zachodnich urzędników, twierdził, nie przytaczając żadnych dowodów, że na początku 2024 r. amerykański wywiad dowiedział się o rzekomych planach Rosji wyeliminowania szefa koncernu Rheinmetall, Armina Pappergera.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version