Około 1 miliarda euro wypłacają codziennie Włosi z bankomatów. Jak zauważono w analizie tych danych, świadczą one o tym, że choć coraz więcej transakcji dokonywanych jest kartami, to mieszkańcy Włoch nadal lubią płacić gotówką. Bardziej niż inni obywatele krajów strefy euro.

Dane z Unii Biznesu (Unimpresa)

Według danych przedstawionych przez krajową Unię Biznesu (Unimpresa) w zeszłym roku z bankomatów Włosi wypłacili 360 miliardów euro – o 10 miliardów więcej niż w 2022 roku i o 18 mld euro więcej niż w 2021 r. To zaś oznacza, że ogłoszona pandemia koronawirusa nie zniosła zwyczaju używania gotówki. Przeciwnie – przywiązanie do niej wzrosło.

Pozycja Włoch w strefie euro

Wśród państw strefy euro Włochy są na ostatnim miejscu pod względem użycia innych narzędzi płatniczych niż gotówka. Pomimo rosnącej liczby kart płatniczych, Włosi nadal wykazują silne przywiązanie do tradycyjnych form płatności.

Wzrost liczby kart płatniczych

Jednocześnie we Włoszech rośnie liczba kart płatniczych. Obecnie jest ich ponad 120 milionów, o 5 milionów więcej niż w poprzednim roku. Odnotowano o ponad 2 miliony wzrost liczby kart, jakie rodzice dają niepełnoletnim dzieciom, by mogły zarządzać swoim kieszonkowym.

Wybór formy płatności

Szefowa Unii Biznesu Giovanna Ferrara powiedziała, że nie należy narzucać rezygnacji z gotówki. – Wybór formy płatności powinien zostać pozostawiony obywatelom przy poszanowaniu ich preferencji i potrzeb – podkreśliła.

Podsumowanie

Mimo postępującej digitalizacji i rosnącej popularności płatności kartami, Włosi wykazują wyjątkowe przywiązanie do gotówki. Codzienne wypłaty na poziomie około 1 miliarda euro z bankomatów świadczą o tym, że tradycyjne formy płatności mają wciąż silne miejsce w kulturze finansowej tego kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version