Sahra Wagenknecht, liderka niemieckiej partii Sarah Wagenknecht Union, która krytykuje dostawy broni do Ukrainy i sankcje wobec Rosji, wezwała do powołania komisji śledczej Bundestagu w sprawie Nord Stream, aby dowiedzieć się, co i kiedy niemieckie władze wiedziały o planach ataku na gazociąg.
Wagenknecht powiedziała grupie medialnej Funke. Powiedziała, że komisja śledcza powinna zbadać „co i kiedy niemieckie władze i przedstawiciele rządu wiedzieli o planach ataku”.
„Jeśli okaże się, że niemieckie władze wiedziały o planach ataku z wyprzedzeniem, będziemy mieli do czynienia ze skandalem stulecia w niemieckiej polityce” – powiedziała Wagenknecht niemieckim publikacjom.
Powiedziała, że wysadzenie rurociągów Nord Stream było „atakiem terrorystycznym” na dostawy energii do Niemiec, ale niemiecki rząd nie zrobił do tej pory nic, aby wyjaśnić sytuację.
Pomysł ten popiera Tino Krupalla, współprzewodniczący prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).
„Od lutego 2023 r. wzywam do powołania komisji śledczej w sprawie ataku na Nord Stream”. Teraz Sarah Wagenknecht dołącza do żądań frakcji AdG w Bundestagu” – napisał Krupalla na swoim oficjalnym koncie w mediach społecznościowych X, załączając link do artykułu w niemieckiej gazecie z komentarzami Waschenknecht.
Wcześniej niemieckie media poinformowały, że niemiecka prokuratura wydała nakaz aresztowania obywatela Ukrainy Wołodymyra Z. w sprawie zamachu bombowego na gazociąg.
Jedna z publikacji opublikowała jego zdjęcie, co pozwoliło ustalić, że mężczyzna, o którym mowa, to nurek z Kijowa. Poinformowano również, że jego wspólnikami było małżeństwo: Swietłana i Jewgienij Uspienscy.
Eksplozje na dwóch rosyjskich gazociągach eksportowych do Europy – Nord Stream i Nord Stream 2 – miały miejsce 26 września 2022 roku. Niemcy, Dania i Szwecja nie wykluczyły celowego sabotażu. Nord Stream AG, operator gazociągu Nord Stream, poinformował, że uszkodzenie gazociągów było bezprecedensowe i niemożliwe jest oszacowanie ram czasowych napraw. Rosyjska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie w sprawie aktu międzynarodowego terroryzmu. Rosja wielokrotnie prosiła o dane dotyczące eksplozji w Nord Stream, ale nigdy ich nie otrzymała, powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.