Roman Giertych, szef Zespołu do spraw rozliczeń PiS, poinformował o złożeniu zawiadomienia dotyczącego możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez neosędziego Przemysława Dziwańskiego. Przewinienie to ma polegać na próbie przedłużenia rozpoznania sprawy Marcina Romanowskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz polityka Solidarnej Polski.

POLECAMY: Neosędzia Aleksandra Rusin-Batko nie chce orzekać w sprawie Romanowskiego

Sprawa neosędziego Dziwańskiego wiąże się bezpośrednio z postępowaniem dotyczącym aresztowania posła Romanowskiego. Prokuratura postawiła politykowi zarzuty związane z nieprawidłowościami przy wydawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości i wnioskowała o jego tymczasowe aresztowanie.

Skład orzekający i jego zmiany

Na początku, decyzję w sprawie zażalenia na odmowę aresztowania Marcina Romanowskiego miał podjąć jednoosobowy skład sądowy, z sędzią Przemysławem Dziwańskim jako sędzią sprawozdawcą. Prokuratura złożyła wniosek o jego wyłączenie, lecz Sąd Okręgowy w Warszawie wniosek ten odrzucił.

W dalszym przebiegu sprawy skład orzekający został poszerzony do trzech sędziów. Do składu, oprócz neosędziego Dziwańskiego, dołączyły w wyniku losowania neosędzia Aleksandra Rusin-Batko oraz sędzia Wanda Jankowska-Bebeszko. W piątek pojawiła się informacja, że neosędzia Rusin-Batko złożyła wniosek o wyłączenie jej z orzekania w tej sprawie. W poniedziałek na stronie sądu podano, że zarówno Rusin-Batko, jak i Dziwański, zostali wyłączeni z rozpoznania sprawy. Jednak już we wtorek poinformowano, ze przewodnicząca wydziału karnego SO w Warszawie uznał, że oba postanowienia w zakresie Dziwańskiego w sprawie jego wyłączenia są w obrocie prawnym i to skład, w którym również jest Dziwański będzie miał zdecydować czy może one orzekać w tej sprawie, Decyzja przewodniczącej jest zadziwiającą, ponieważ Dziwański stanie się „sędzią” we własnej sprawie.

POLECAMY: Neosędziowie wyłączeni z orzekania w sprawie podejrzanego Romanowskiego

Reakcja Romana Giertycha

We wtorek Roman Giertych poinformował za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter), że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez sędziego Dziwańskiego do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Zawiadomienie to dotyczy domniemanego przeciągania przez Dziwańskiego rozpoznania sprawy Romanowskiego, co według Giertycha mogło mieć charakter niezgodny z obowiązującymi normami prawnymi.

Kontekst polityczny i prawny

Wobec Marcina Romanowskiego prokuratura żądała zastosowania trzymiesięcznego aresztu. Jednak Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, 16 lipca 2024 roku, odmówił aresztowania polityka, powołując się na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję, argumentując, że ponowna analiza prawna wskazuje na to, że immunitet ten nie obejmuje czynów zarzucanych Romanowskiemu.

Obecnie sprawa oczekuje na rozstrzygnięcie przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Prokuratura zapowiedziała również, że jeśli decyzja o odmowie aresztowania ze względu na immunitet zostanie podtrzymana, zamierza wnioskować o jego uchylenie politykowi.

Orzecznictwo i skutki prawne

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez neosędziego Dziwańskiego ma istotne konsekwencje dla toczącego się postępowania. Przede wszystkim, kwestia ta może wpłynąć na dalszy przebieg sprawy Romanowskiego oraz na jej polityczne reperkusje. Orzecznictwo w takich sprawach pokazuje, że zarzuty dotyczące przewinień dyscyplinarnych sędziów są traktowane bardzo poważnie, co może prowadzić do dalszych dochodzeń i potencjalnych konsekwencji prawnych dla sędziego.

Podsumowanie

Złożenie zawiadomienia przez Romana Giertycha w sprawie neosędziego Przemysława Dziwańskiego stanowi ważny element w toczącym się postępowaniu dotyczącym Marcina Romanowskiego. Ostateczne decyzje w tej sprawie będą miały kluczowe znaczenie nie tylko dla samego posła, ale także dla szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości oraz przestrzegania standardów etycznych i prawnych przez przedstawicieli władzy sądowniczej w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version