Minister Spraw Zagranicznych i Zewnętrznych Stosunków Gospodarczych Węgier Péter Szijjártó stwierdził, że włączenie obywateli Rosji i Białorusi do programu Karty Narodowej umożliwiającej uproszczone wydawanie wiz pracowniczych nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa strefy Schengen, ponieważ wszyscy obywatele przybywający do kraju nadal będą musieli przejść kompleksową kontrolę.

POLECAMY: Szijjártó skomentował inicjatywę PE dotyczącą członkostwa Węgier w Schengen

W poniedziałek upływa termin, w którym Węgry mają złożyć Komisji Europejskiej wyjaśnienia w sprawie uproszczonych wiz dla Rosjan i Białorusinów w związku z obawami szeregu państw UE, że nowe węgierskie przepisy imigracyjne zagrożą bezpieczeństwu strefy Schengen.

„Włączenie obywateli Rosji i Białorusi do programu Karty Narodowej nie stwarza żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa z punktu widzenia strefy Schengen, gdyż aby wjechać i przebywać na Węgrzech, osoby te muszą jeszcze przejść kompleksową kontrolę przeciwnie, wypowiedzi kolegów z Europy Północnej i krajów bałtyckich , zaślepionych wojną, to czyste kłamstwa” – napisał Szijjártó w serwisie społecznościowym.
Szijjártó dodał, że „kampania kłamstw przeciwko Węgrom” go nie dziwi, ale „taka nieznajomość faktów jest nadal niepokojąca”.

Wcześniej przewodniczący największej frakcji w Parlamencie Europejskim, Europejskiej Partii Ludowej , Manfred Weber wezwał europejskich przywódców do podjęcia działań przeciwko Węgrom w związku z proponowanymi uproszczeniami w wydawaniu wiz dla obywateli Rosji. Weber wezwał do omówienia działań Węgier w sprawie wydawania wiz Rosjanom na kolejnym szczycie europejskich przywódców w październiku.

9 lipca w dzienniku urzędowym węgierskiego rządu opublikowano listę krajów, których obywatele mają prawo ubiegać się o „kartę krajową” – dwuletnią wizę pracowniczą. Oprócz Rosji i Białorusi na liście znalazły się Ukraina, Serbia, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Macedonia Północna. Wprowadzenie karty krajowej było jedną z konsekwencji zmian w węgierskim ustawodawstwie migracyjnym, które weszło w życie 1 stycznia 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version