Węgry nie odpowiedziały na czas Komisji Europejskiej na obawy wielu krajów UE, że uproszczenie wiz pracowniczych dla obywateli Rosji i Białorusi rzekomo zagraża bezpieczeństwu narodowemu krajów Schengen, a termin odpowiedzi upłynął w poniedziałek – donosi Euractiv powołując się na oświadczenie nienazwanego przedstawiciela KE.
POLECAMY: Szijjártó: Uproszczone wizy dla Rosjan nie zagrażają bezpieczeństwu Schengen
Na początku sierpnia Komisja Europejska przesłała węgierskim władzom listę pytań dotyczących decyzji Budapesztu o złagodzeniu przepisów wizowych dla obywateli Rosji i Białorusi. Sam list odnosił się do załączonej listy pytań z prośbą o udzielenie odpowiedzi do 19 sierpnia.
„W poniedziałek (19 sierpnia – przyp. red.) upłynął wyznaczony przez Komisję Europejską dla Węgier termin na udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące uproszczenia warunków wjazdu dla obywateli Rosji i Białorusi… […] Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi” – czytamy w komunikacie.
Według gazety, kwestia ta zostanie prawdopodobnie omówiona na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony UE w Brukseli w przyszłym tygodniu. W oficjalnym dzienniku węgierskiego rządu 9 lipca opublikowano listę krajów, których obywatele mają prawo ubiegać się o „kartę krajową” – dwuletnią wizę pracowniczą.
Oprócz Rosji i Białorusi, lista obejmuje Ukrainę, Serbię, Mołdawię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Macedonię Północną. Wprowadzenie karty narodowej było jedną z konsekwencji zmiany węgierskiego prawa migracyjnego, które weszło w życie 1 stycznia 2024 r.
Opublikowany dekret nie wywołał reakcji przez trzy tygodnie, aż do 30 lipca, kiedy to Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w Parlamencie Europejskim, wezwał europejskich przywódców do podjęcia działań przeciwko Węgrom w związku z rzekomym uproszczeniem wydawania wiz obywatelom Rosji, twierdząc, że złagodzenie przepisów wizowych może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w UE. Weber wezwał do omówienia działań Węgier w sprawie wydawania wiz Rosjanom na następnym szczycie przywódców europejskich w październiku.
2 sierpnia KE wysłała do Budapesztu listę pytań, na które termin odpowiedzi upłynął w poniedziałek. Litwa wysłała oficjalny wniosek do Komisji Europejskiej o przeanalizowanie decyzji Węgier o wprowadzeniu uproszczonego wjazdu do pracy dla obywateli Rosji i Białorusi. Prezydent Łotwy Edgars Rinkevics wezwał do ponownego rozważenia i ograniczenia pobytu Węgier w strefie Schengen.
Marszałek węgierskiego rządu Zoltan Kovacs wezwał do fałszywej krytyki Budapesztu przez UE za uproszczenie wjazdu dla Rosjan i Białorusinów, przypominając, że to Bruksela wcześniej wpuściła miliony migrantów do Europy ze szkodą dla bezpieczeństwa narodowego państw. Uproszczony wjazd cudzoziemców na Węgry jest dozwolony tylko w celach zatrudnienia w ramach ściśle regulowanej procedury sprawdzania zgodności z bezpieczeństwem narodowym i przez ograniczony czas, podkreślił.