Zarząd powiatu konińskiego wystosował oficjalny apel do premiera Donalda Tuska, wzywając do kontynuacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Projekt, oparty na zaawansowanej koreańskiej technologii APR1400, zakłada stworzenie infrastruktury o mocy 2,8 GW. Pomimo zaawansowanych przygotowań, w tym podpisania listu intencyjnego z koreańską spółką KHNP, pojawiły się nieoficjalne doniesienia o możliwym zamrożeniu prac nad inwestycją.

Apel do premiera

W odpowiedzi na te informacje, samorządowcy z Pątnowa postanowili zwrócić się bezpośrednio do premiera. W liście skierowanym do Donalda Tuska podkreślili, że „w imieniu mieszkańców powiatu konińskiego apelujemy o kontynuację realizacji planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie”. Samorządowcy wyrazili gotowość do współpracy, ale zaznaczyli, że brak reakcji ze strony rządu wzbudza niepokój wśród mieszkańców regionu.

Transformacja energetyczna i znaczenie projektu

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie ma kluczowe znaczenie dla regionu, który znajduje się w trakcie transformacji energetycznej. Autorzy listu przypomnieli, że podczas ubiegłorocznej wizyty w Koninie, premier Tusk podkreślał wagę wsparcia dla regionów dotkniętych zmianami w przemyśle węglowym. Zwrócili uwagę, że inwestycja w energetykę jądrową pozwoliłaby na rezygnację z węgla, przyczyniając się do sukcesu transformacji.

„Inicjatywa podjęta przez ZE PAK, PGE S.A. oraz KHNP była strategicznym elementem kształtujących się planów dotyczących funkcjonowania tego regionu po zamknięciu pracy kopalni. Wiemy, że trudno będzie zrealizować transformację energetyczną bez użycia atomu. Warto również podkreślić, że bezpieczna dla środowiska energia atomowa, która byłaby produkowana na naszym terenie, spotkała się z dużą akceptacją społeczną” – czytamy w apelu.

Polska a energetyka jądrowa – Tło historyczne

Polska od ponad 14 lat planuje rozwój energetyki jądrowej. Projekt ten rozpoczął się jeszcze za poprzedniej kadencji Donalda Tuska, jednak mimo wydatkowania 700 mln zł, nie przyniósł dotychczas żadnych namacalnych efektów. W innych krajach projekty takie są realizowane znacznie szybciej. Przykładowo, elektrownia w białoruskim Ostrowcu, uruchomiona w 2021 roku, powstała w ciągu zaledwie 8 lat. Chińczycy potrafią zrealizować podobne projekty w ciągu 6-7 lat. Według raportu Ministerstwa Energii, polskie firmy mają odpowiednie doświadczenie w budowie komponentów elektrowni jądrowych, co potwierdza ich udział w realizacji projektów w Finlandii, Rosji, Japonii, Meksyku oraz na Ukrainie.

Podsumowanie

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie jest projektem o ogromnym znaczeniu dla regionu konińskiego oraz dla przyszłości energetyki w Polsce. Zarząd powiatu konińskiego wyraża nadzieję, że rząd premiera Donalda Tuska podejmie decyzję o kontynuacji prac nad tym strategicznym projektem, który może stać się kluczowym elementem transformacji energetycznej kraju. Mieszkańcy regionu oczekują szybkiej reakcji i konkretnych działań, które zapewnią im stabilną i bezpieczną przyszłość energetyczną.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version