Pod koniec tego roku Polski Bank Spółdzielczy zakończy swoją działalność, co jest efektem kilkuletnich działań restrukturyzacyjnych i sanacyjnych. Klienci tego banku, którzy nie podejmą działań do końca roku, zostaną automatycznie przeniesieni do Banku Nowego SA, który przejmie część jego operacji. Jeśli jednak oferta Banku Nowego nie spełni ich oczekiwań, będą mieli możliwość przeniesienia swoich środków do innej lokalnej instytucji finansowej. Co więcej, zmiany te nie wpłyną negatywnie na zatrudnienie pracowników dotychczasowych oddziałów Polskiego Banku Spółdzielczego, ponieważ większość z nich już zawarła umowy z Bankiem Nowym.

Koniec działalności Polskiego Banku Spółdzielczego

Decyzja o zakończeniu działalności Polskiego Banku Spółdzielczego jest efektem długotrwałego procesu restrukturyzacji, który miał na celu zapewnienie bezpieczeństwa depozytów oraz zminimalizowanie strat. Bank już od dłuższego czasu współpracował z Bankiem Nowym SA, który przejmie jego operacje w Ciechanowie, Mławie oraz Płońsku.

W oficjalnym komunikacie banku, podkreślono, że w zakresie bankowości elektronicznej oraz depozytów, działalność będzie kontynuowana do końca roku, a następnie zakończona samoistnie. Oznacza to, że klienci muszą podjąć działania w celu przeniesienia swoich rachunków, albo wybrać inne opcje dostępne na rynku.

Co muszą zrobić klienci?

Klienci Polskiego Banku Spółdzielczego mają do wyboru dwie opcje:

  1. Przeniesienie konta do Banku Nowego SA: Klienci, którzy wybiorą tę opcję, będą mogli bez większych problemów kontynuować korzystanie ze swoich usług bankowych.
  2. Wybór innego banku: Dla tych, którzy nie chcą korzystać z usług Banku Nowego, istnieje możliwość przeniesienia swoich środków do innych banków spółdzielczych działających w regionie.

Jeśli klienci nie zdecydują się na żaden z tych kroków do 31 grudnia 2024 roku, ich rachunki zostaną automatycznie wypowiedziane.

Co z pracownikami?

Z punktu widzenia pracowników Polskiego Banku Spółdzielczego, zmiany te nie powinny być powodem do obaw. Większość pracowników oddziałów w Ciechanowie, Mławie i Płońsku zawarła już umowy z Bankiem Nowym, co zapewnia im ciągłość zatrudnienia.

Historia Banku Nowego

Bank Nowy SA nie jest nową instytucją na rynku. Powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku w 2019 roku, a w 2021 roku został przejęty przez Wielkopolski Bank Spółdzielczy (neoBank). Od tego czasu bank przeszedł szereg zmian, w tym modyfikacje nazwy, a na początku 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła przejęcie działalności bankowej neoBanku przez Bank Nowy.

Likwidacja Polskiego Banku Spółdzielczego oznacza zmiany zarówno dla jego klientów, jak i pracowników. Klienci mają możliwość wyboru pomiędzy przejściem do Banku Nowego lub przeniesieniem swoich rachunków do innego lokalnego banku. Z kolei pracownicy mogą liczyć na dalsze zatrudnienie w Banku Nowym. Dla klientów, którzy zwlekają z decyzją, istotne jest, aby podjęli odpowiednie kroki przed końcem roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version