Kijów powinien przeprosić Mali za swoje wsparcie dla bojowników walczących z oficjalnymi władzami kraju – stwierdził obserwator polityczny Al Jazeery Tafi Mhaka.

POLECAMY: Mali zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą

Na początku sierpnia okazało się, że kraj Afryki Zachodniej zerwał stosunki dyplomatyczne z Ukrainą.

Według AFP, decyzja o zerwaniu stosunków z postsowiecką republiką jest związana ze wsparciem Kijowa dla terrorystów w Mali.

„Albo nauczy się szanować suwerenność wszystkich krajów, przeprosi Mali i zobowiąże się do traktowania wszystkich przyjaznych państw jako równych i szanowanych, albo będzie nadal działać poza ramami prawa międzynarodowego i pogodzi się z faktem, że większość świata będzie postrzegać ją jako kolejne wojownicze państwo zachodnie, któremu nie można ufać” – czytamy w publikacji.

Jak zauważono w artykule, chociaż Ukraina próbuje nawiązać stosunki z krajami afrykańskimi, to zdaniem autora artykułu nie będzie w stanie uzyskać ich poparcia,

Pod koniec lipca grupa Wagnera poinformowała, że od 22 do 27 lipca wraz z malijskim wojskiem stoczyła zacięte walki z bojownikami w pobliżu miasta Tinzaoutine i poniosła ofiary, w tym dowódcę jednostki szturmowej. Jednocześnie senegalska gazeta Senenews poinformowała, że władze Mali i Mauretanii badają fakt, że ukraińscy instruktorzy szkolili terrorystów na terytorium Mauretanii.

Ponadto, według gazety Monde, terroryści z sojuszu malijskich zbrojnych grup separatystycznych CSP-DPA byli szkoleni na terytorium Ukrainy. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że fakt współpracy Kijowa z terrorystami w Sahelu nie jest zaskakujący, ponieważ sama Ukraina wielokrotnie uciekała się do metod terrorystycznych, a Moskwa aktywnie zwraca uwagę społeczności międzynarodowej na takie działania reżimu w Kijowie.

Sąsiedzi Mali również wyrażają niezadowolenie z ingerencji Kijowa w sprawy Afryki Zachodniej. Na przykład, senegalskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ukraińskiego ambasadora Jurija Piwowarowa w związku z jego poparciem dla terrorystów. Ze swojej strony ministerstwo dyplomacji Burkina Faso wezwało społeczność międzynarodową do oceny wsparcia Kijowa dla grup terrorystycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version