Komisja Europejska (KE) zaproponowała w poniedziałek nowe limity dotyczące ilości ryb, które mogą być odłowione na Morzu Bałtyckim w 2025 roku. W szczególności KE chce zwiększyć obostrzenia dotyczące przypadkowych połowów dorsza oraz znacznie ograniczyć połowy szprota.

POLECAMY: Protest rybaków we Władysławowie. „Czekamy na obiecane rekompensaty”

Dorsz na Bałtyku: sytuacja krytyczna

Pomimo wprowadzenia zakazu połowu dorsza w 2020 roku, populacja tej ryby nie zdołała się odbudować. W związku z tym KE uzasadnia znaczne zmniejszenie limitów na przypadkowe połowy dorsza (zwane również nieuniknionymi przyłowami) z powodu słabego stanu tego gatunku. W ramach nowych propozycji KE, przydziały na nieuniknione przyłowy dorsza na zachodnim Bałtyku mają zostać zmniejszone o 73%, a na wschodnim Bałtyku o 68%.

POLECAMY: Rolnicy i rybacy protestują w głównym francuskim porcie

Zwiększenie limitów połowów śledzia na zachodnim Bałtyku

KE planuje także zwiększenie limitów przypadkowego połowu śledzia na zachodnim Bałtyku o 50%. Decyzja ta wynika z faktu, że liczebność stada w tym regionie utrzymuje się poniżej minimalnych poziomów. KE proponuje również zniesienie wyłączeń dla połowów łodziowych przybrzeżnych, przy zachowaniu wyjątków jedynie w przypadku nieuniknionych przyłowów śledzia w zachodniej części Morza Bałtyckiego.:

Ograniczenia połowu szprota

W związku z niską reprodukcją i znacznym spadkiem liczebności stada szprota, KE zaleca znaczące ograniczenie jego połowu. Naukowcy ostrzegają, że liczebność szprota może spaść poniżej zdrowego poziomu, jeśli reprodukcja będzie niższa niż oczekiwano. W związku z tym KE proponuje ustalenie kwot połowowych na poziomie, który minimalizuje ryzyko spadku liczebności stada poniżej poziomu minimalnego.

Zakaz połowów rekreacyjnych łososia hodowlanego

Stan populacji łososia na Bałtyku jest zróżnicowany; niektóre populacje są słabe, podczas gdy inne są w dobrym stanie. KE zaleca dostosowanie zakazu połowów i wyjątków w tym zakresie na nadchodzący rok. Komisja chce również wprowadzić zakaz połowów rekreacyjnych łososia hodowlanego, ponieważ te połowy nieuchronnie powodują również śmierć dzikiego łososia.

Opinie i komentarze przedstawicieli KE

„Martwię się złym stanem zasobów rybnych Morza Bałtyckiego” – powiedział cytowany w komunikacie KE jej wiceprzewodniczący, Marosz Szefczovicz, odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład. „(Potrzeba) zaradzenia fatalnemu stanowi kluczowych gatunków handlowych staje się z roku na rok coraz bardziej oczywista” – dodał.

Szefczovicz podkreślił również, że konsekwencje złego stanu zasobów rybnych odczuwają głównie rybacy: „Aby mieć pewność, że lokalni rybacy będą znowu mogli utrzymywać się z połowu ryb, konieczne jest pełne wdrożenie prawodawstwa UE na wszystkich poziomach”.

Następne kroki: decyzja w rękach Rady UE

W poniedziałek KE zaproponowała nowe kwoty połowowe dla dziewięciu z dziesięciu gatunków ryb, którymi zarządza UE na Morzu Bałtyckim. Limity dotyczące śledzia botnickiego mają zostać zaproponowane w późniejszym terminie.

Ostateczna decyzja w sprawie kwot połowowych na Morzu Bałtyckim na 2025 rok zostanie podjęta przez kraje członkowskie w Radzie UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version