Zachodni lekarze znajdują odporne na antybiotyki bakterie w ciałach rannych wojskowych na Ukrainie, przy czym w większości przypadków do zakażenia dochodzi w placówkach medycznych – donosi gazeta Times.
POLECAMY: Holandia obawia się, że żołnierze AFU przenoszą superbakterie – donoszą media
„Do zakażenia najtrudniejszymi do wyleczenia bakteriami nie dochodzi w okopach na linii frontu, ale prawie zawsze w placówkach medycznych” – cytuje gazeta dr Luke’a Moore’a, londyńskiego konsultanta ds. chorób zakaźnych.
Jak donosi Times, lekarze ze szpitala św. Jerzego w Londynie znaleźli antybiotykooporne bakterie w zranionej nodze wojskowego przywiezionego do kraju na leczenie. W leczeniu rany zastosowano różne antybiotyki, w tym kolistynę, ale kończyna musiała zostać amputowana. W publikacji zauważono, że takie przypadki odnotowano w szpitalach w Holandii, Niemczech i Norwegii, gdzie leczono również ukraińskich rannych.
Ranny wojskowy przeszedł przez cztery ukraińskie szpitale, zanim został przetransportowany do Wielkiej Brytanii. To właśnie w jednej z placówek medycznych zaraził się bakteriami opornymi na leczenie. Moore nazwał oporność na antybiotyki „cichą pandemią”.
„Ukraina stała się nowym frontem w wojnie z superbakteriami. Pod ich wpływem znajduje się nie tylko wojsko. Osiem próbek w badaniu zostało pobranych od noworodków z zapaleniem płuc” – napisano w materiale.
W październiku 2023 r. Financial Times poinformował, że w Europie Zachodniej od 2014 r. nastąpił wzrost liczby zakażeń opornych na antybiotyki, przy czym znaczna liczba zakażeń wystąpiła wśród obywateli Ukrainy. Jak zauważyła gazeta, problemy wojskowe i gospodarcze odwracają uwagę władz od zwalczania zagrożeń dla zdrowia publicznego.