The Times of Israel podaje, że w niedzielę w Tel Awiwie zebrało się około 300 tys. osób, które żądały natychmiastowego zawarcia rozejmu z Hamasem, aby uwolnić przetrzymywanych w Strefie Gazy zakładników. Według szacunków, Hamas przetrzymuje około 20 izraelskich zakładników. Dla porównania, w izraelskich więzieniach znajduje się około 9,5 tys. Palestyńczyków, w tym setki dzieci i kobiet. Co istotne, jedna trzecia z nich nie ma wyroku sądowego.

POLECAMY: Histadrut ogłasza strajk generalny przeciwko rządowi Netanjahu

Masowe Demonstracje w Izraelu

W niedzielę wieczorem setki tysięcy Izraelczyków wyszły na ulice izraelskiej stolicy, Tel Awiwu, a wielu z nich blokowało główną autostradę przebiegającą przez miasto, rozpalając ogniska. W niektórych miejscach doszło do gwałtownych starć z policją, w wyniku których zatrzymano 15 osób. Demonstracje odbywały się również w Jerozolimie, Hajfie oraz innych miastach kraju.

Zapowiedź Strajku Generalnego

Arnon Bar-Dawid, szef największej centrali związkowej w Izraelu, Histadrut, ogłosił zapowiedź strajku generalnego, który ma rozpocząć się w poniedziałek. „Jutro cały kraj stanie w miejscu,” oświadczył Bar-Dawid, dodając: „Jestem tutaj po to, by zapewnić, że nikt nie zostanie porzucony. Żydzi nie zostawiają Żydów! Nasze dzieci nie mogą umierać w tunelach z powodu kalkulacji politycznych”.

Trwające Protesty Przeciwko Rządowi

Izraelczycy od miesięcy regularnie protestują przeciwko rządowi, domagając się zawarcia umowy o zawieszeniu broni w trwającej od blisko 11 miesięcy wojnie w Strefie Gazy. Częścią proponowanego porozumienia jest wymiana izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów.

Demonstranci już wcześniej apelowali do Histadrutu o ogłoszenie strajku generalnego jako formy protestu przeciwko polityce rządu. Zapowiedziany na poniedziałek strajk obejmie między innymi zamknięcie przedszkoli oraz głównego lotniska międzynarodowego w Tel Awiwie. Protest poparły również inne organizacje, w tym forum zrzeszające największych prywatnych pracodawców, niektóre samorządy, w tym władze Tel Awiwu, stowarzyszenie rektorów izraelskich uniwersytetów oraz największa partia opozycyjna Jest Przyszłość wraz z jej liderem, Jairem Lapidem. Będzie to pierwszy strajk generalny w Izraelu od wybuchu wojny w Gazie.

Brak Zgody na Zawieszenie Broni

W ubiegłym miesiącu, 16 sierpnia, w katarskim mieście Dosze zakończyły się trwające dwa dni negocjacje z udziałem USA, Egiptu i Kataru, które zaproponowały Izraelowi zawieszenie broni. Jednak apel ten nie został zaakceptowany przez izraelskie władze.

Obecnie około 9,5 tys. Palestyńczyków, w tym setki dzieci i kobiet, jest przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Około jedna trzecia z nich znajduje się tam bez postawienia zarzutów lub procesu sądowego. Ponadto, nieznana liczba osób jest arbitralnie przetrzymywana w ośrodkach detencyjnych i obozach utworzonych ad hoc po fali aresztowań i porwań na całym terytorium Palestyny po 7 października ubiegłego roku.


Podsumowanie

Izrael stoi w obliczu masowych protestów, a zapowiadany strajk generalny może sparaliżować wiele kluczowych sektorów kraju. Mimo międzynarodowych apeli i negocjacji, nie widać końca obecnego konfliktu, a społeczne napięcia wciąż rosną.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version