Mieszkaniec Nowego Sącza doświadczył szoku po odkryciu, że jego wnuczka została zaszczepiona przeterminowaną szczepionką w jednej z lokalnych przychodni. Jak się okazało, podobna sytuacja miała miejsce w kilku innych przypadkach, co wzbudziło oburzenie rodziców oraz zainteresowanie mediów i organów ścigania.

Rodzicu przypominamy, że obecny stan prawny powala uchronić dziecko przed podaniem mu tzw. „obowiązkowych” szpryc. Gestapo sanitarne będzie mogło nałożyć karę grzywny jedynie w przypadku gdy rodzic odmówi zaszczepienia dziecka. Nasz zespół prawnik oferuje pomoc prawną w celu ochrony dziecka przed wyszczepieniem i zarazem uniknięciu przez rodzica grzywny. Jeśli potrzebujesz w tym zakresie pomocy, skontaktuj się znani.

POLECAMY: Zaczynają na dobre! Gestapo sanitarne w województwie lubelskim apeluje o szczepienie dzieci

Sześć przypadków podania przeterminowanych szczepionek

Łącznie sześcioro dzieci otrzymało szczepionkę RotaTeq, która była przeterminowana. Rodzice dzieci zostali wezwani na policyjne przesłuchania jako świadkowie, ponieważ sytuacja może być zakwalifikowana jako narażenie na niebezpieczeństwo. Dopiero na posterunku dowiedzieli się o tym, że ich dzieci przyjęły przeterminowaną szczepionkę, co wywołało falę oburzenia i szok.

Portal dts24.pl szczegółowo opisał tę sprawę, informując, że szczepionki zostały podane dzieciom na przestrzeni kilku tygodni, a mianowicie: 7 lutego, 15 lutego oraz 27 lutego 2024 roku. Okazało się, że daty ważności tych preparatów upłynęły kolejno we wrześniu 2023 roku, październiku 2023 roku oraz styczniu 2024 roku. Rodzice dzieci, które zostały zaszczepione przeterminowanymi preparatami, są zszokowani brakiem należytej staranności ze strony personelu medycznego.

Sanepid przeprowadza kontrolę

Po zgłoszeniu sytuacji do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu, przeprowadzono kontrolę w przychodni, gdzie doszło do incydentu. Kontrola wykazała, że w momencie jej przeprowadzenia nie było już na stanie przeterminowanych szczepionek – wszystkie dostępne preparaty miały aktualne daty ważności. Jednakże potwierdzono, że wcześniej podano przeterminowane szczepionki sześciu dzieciom. W związku z tym sprawa została zgłoszona do prokuratury, a organy ścigania rozpoczęły postępowanie w kierunku narażenia na niebezpieczeństwo zgodnie z art. 160 Kodeksu Karnego.

Oburzenie rodziców i dziadka zaszczepionej dziewczynki

Dziadek jednej z zaszczepionych dziewczynek wyraził swoje oburzenie w związku z całą sytuacją. Zwrócił uwagę, że w placówkach medycznych, które z natury są darzone zaufaniem, nie powinno dochodzić do takich zaniedbań. Rodzina dziecka oczekuje teraz na pełne wyjaśnienie sprawy oraz zadośćuczynienie za zaniechania personelu medycznego.

„Teraz już wiem, że nawet w ośrodkach zdrowia trzeba uważać. A myślałem, że takie instytucje są godne zaufania… (…) Nikt nie dzwonił z przychodni, żeby poinformować nas o tym, co się stało. Moim skromnym zdaniem niepoinformowanie rodziców o takiej sytuacji jest karygodne. Przeterminowany lek, a w tym przypadku szczepionka, to nie artykuł spożywczy po terminie, po którym można ewentualnie dostać rozstroju żołądka i problemy gastryczne. Do takiego niedopatrzenia nie powinno dojść” – powiedział portalowi dts24.pl.

Wnioski

Sprawa podania przeterminowanych szczepionek w Nowym Sączu jest niezwykle poważna i wzbudza wiele emocji. Rodzice oraz opiekunowie dzieci mają prawo oczekiwać najwyższych standardów opieki medycznej i pełnej odpowiedzialności ze strony placówek służby zdrowia. Trwające postępowanie wyjaśniające ma na celu dokładne zbadanie, jak doszło do takiego naruszenia, oraz ustalenie, czy winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. W obliczu tej sytuacji, zaufanie do instytucji medycznych zostało poważnie nadwyrężone, a rodzice na pewno będą teraz bardziej czujni.


Z uwagi na coraz większą wiedzę rodziców na temat szczepionek podawanych ich dzieciom coraz częściej rodzice odmawiają udziału w progamie szczepień. Konsekwencją odmowy jest wszczęcie postępowania przez PPIS i Urząd Wojewódzki. Efektem tych postępowań jest nałożenie na opiekunów prawnych dziecka dotkliwej kary finansowej.

Jak powyżej wspomnieliśmy kara, jest nakładana na opiekunów prawnych za odmowę realizacji programu szczepień wynikających z kalendarza szczepień.

Czy zatem istnieją możliwości, aby tej kary uniknąć w przypadku, gdy opiekunowie prawni nie chcą podawać dzieciom szczepionek „obowiązkowych”?

Oczywiście, że tak. Jednak z pewnością nie należy bagatelizować wezwań na badanie kwalifikacyjne, jakie opiekunowie prawni dziecka otrzymują z poradni zdrowia, bo takie zachowanie jest podstawą do nałożenia kary pieniężnej.

Przypominamy, że dziecku kilka godzin po urodzeniu jest również podawana szczepionka na podanie jakiem matka dziecka, wyraża zgodę zupełnie nieświadomie, podpisując dokumenty w szoku poporodowym. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się kobiety w ciąży przed zgłoszeniem się do szpitala, w jakim odbywać będzie się poród.

Jeśli jesteś zainteresowany jak w sposób uchronić dziecko przed szczepieniem wynikającym z kalendarza szczepień „obowiązkowych” bez nałożenia kary finansowej zamów u nas płatną poradę prawną w tym zakresie.

W tym celu napisz do nas wiadomość na adres: kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version