Obywatele Gruzji, mimo że stanowią niewielką część imigrantów w Polsce, zaczynają budzić niepokój w kontekście rosnącej przestępczości. Jak wynika z danych opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”, wśród cudzoziemców skazanych za przestępstwa w Polsce, Gruzini stanowią aż jedną dziewiątą. To zaskakująco wysoki odsetek w porównaniu do ich ogólnej liczby w naszym kraju.
Głośny napad na konwój jubilerski
W ostatnich dniach media obiegła informacja o zatrzymaniu trzech obywateli Gruzji, którzy dokonali napadu na konwój belgijskiej firmy jubilerskiej, kradnąc diamenty o wartości 110 tys. euro. Zatrzymani to 28-letni Giorgi G., 24-letni Mukhran M. i 40-letni Demna B. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani z uwagi na obawę popełnienia poważnego przestępstwa, ucieczki z terenu Polski oraz możliwość matactwa. Jak podkreślił rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Piotr Skiba, jest to kolejny gang złożony z Gruzinów zatrzymany w Polsce.
POLECAMY: Rosnąca aktywność gruzińskich grup przestępczych w Polsce staje się coraz bardziej niepokojąca
Statystyki mówią same za siebie
Dane przedstawione przez Polsat News oraz „Rzeczpospolitą” są alarmujące. Na 8940 obcokrajowców, którzy popełnili w Polsce przestępstwa w pierwszym półroczu 2023 roku, aż 1071 to obywatele Gruzji. W całym 2022 roku przestępstwa popełniło 2714 Gruzinów przebywających w Polsce. Biorąc pod uwagę, że w 2023 roku w Polsce przebywało około 27 tysięcy Gruzinów, oznacza to, że co dziesiąty z nich dopuścił się przestępstwa.
Gruzini a poważne przestępstwa w Polsce
Niepokojące jest również to, że obywatele Gruzji popełniają przestępstwa różnorodnego charakteru. W 2023 roku najczęściej odpowiadali za kradzieże (1111 przypadków), jazdę w stanie nietrzeźwym (410 przypadków), przestępstwa narkotykowe (361 przypadków) oraz włamania (135 przypadków). Również poważniejsze przestępstwa, takie jak zabójstwa i gwałty, odnotowały wzrost. W ubiegłym roku obywatele Gruzji byli odpowiedzialni za 8 zabójstw oraz 12 gwałtów, podczas gdy w 2022 roku te liczby wynosiły odpowiednio 3 i 7.
Wzrost łamania sądowych zakazów
Kolejnym alarmującym trendem jest rosnąca liczba Gruzinów łamiących sądowe zakazy, na przykład dotyczące prowadzenia pojazdów. W 2023 roku aż 123 obywateli Gruzji złamało takie zakazy, podczas gdy rok wcześniej było to 70 przypadków. Gruzini są także często zatrzymywani za podrabianie dokumentów – w 2023 roku odnotowano 87 takich przypadków.
Wnioski i dalsze kroki
Statystyki oraz przypadki zatrzymań sugerują, że Gruzini przebywający w Polsce są nadreprezentowani wśród osób popełniających przestępstwa. Zjawisko to wymaga dalszych analiz oraz podjęcia działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Skuteczniejsze egzekwowanie prawa, lepsza współpraca międzynarodowa oraz odpowiednie wsparcie integracyjne mogą być kluczowe w zapobieganiu dalszemu wzrostowi przestępczości w tej grupie imigrantów.
Podsumowanie
Rosnąca liczba przestępstw popełnianych przez obywateli Gruzji w Polsce to niepokojący trend, który powinien być przedmiotem uwagi zarówno organów ścigania, jak i społeczności międzynarodowej. Zrozumienie przyczyn tego zjawiska oraz podjęcie odpowiednich działań może pomóc w ograniczeniu przestępczości i poprawie bezpieczeństwa w Polsce.