W związku z trwającą rekonstrukcją rządu Ukrainy, zapowiedzianą przez szefa frakcji “Sługa Narodu”, Dawida Ara iję, mają miejsce znaczące zmiany na kluczowych stanowiskach. Wśród nich pojawi się zupełnie nowy resort – Ministerstwo Powrotów Ukraińców, którego głównym zadaniem będzie pomoc w powrocie milionów obywateli Ukrainy, zmuszonych do opuszczenia kraju wskutek wojny z Rosją.

Zmiany personalne w rządzie Ukrainy

Jeszcze 3 września 2023 r. Ara ija zapowiedział „bardzo poważne przetasowania w rządzie Ukrainy”. Dzień później polityk ujawnił szczegóły dotyczące planowanych nominacji. Jak się okazuje, część dotychczasowych ministrów rządu Denysa Szmyhala zmienia resorty, kontynuując karierę na innych stanowiskach. Przykładem może być dotychczasowy minister spraw zagranicznych, Dmytro Kuleba, który został awansowany na wicepremiera i szefa ministerstwa odpowiedzialnego za rozwój regionalny. Z kolei Andrij Sibiha obejmie stanowisko ministra spraw zagranicznych. Olga Stefaniszyna, dotychczasowa wicepremier nadzorująca eurointegrację, dodatkowo obejmie tekę ministra sprawiedliwości, co, jak przytoczyła agencja UNIAN, ma wzmocnić jej pozycję w rządzie.

Nowi ministrowie w kluczowych resortach

Do rządu dołączą także nowe twarze. Mykoła Toczyk zostanie nowym ministrem kultury i polityki informacyjnej, natomiast Wtali Kowal obejmie stanowisko ministra rolnictwa. Switłana Hrynczuk będzie odpowiedzialna za resort ekologii, a Herman Smetanin stanie na czele ministerstwa przemysłu strategicznego.

Utworzenie Ministerstwa Powrotów Ukraińców

Jednym z najważniejszych elementów rekonstrukcji jest powstanie nowego resortu – Ministerstwa Powrotów Ukraińców. Jak podał portal Korrespondent.net, Dawid Ara ija wskazał, że w ramach frakcji parlamentarnej „Sługi Narodu” trwają dyskusje, kto zostanie nowym ministrem odpowiedzialnym za ten resort. Głównym zadaniem Ministerstwa Powrotów Ukraińców będzie ułatwienie powrotu do ojczyzny milionom Ukraińców, którzy musieli opuścić kraj z powodu rosyjskiej agresji.

Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR), z Ukrainy od czasu inwazji wyjechało już ponad 8 milionów obywateli. Sytuacja humanitarna, w której znalazła się znaczna część społeczeństwa ukraińskiego, wymaga skoordynowanych działań w celu umożliwienia powrotu uchodźców do kraju.

Kontekst polityczny i humanitarny

Nowy resort, który ma się skupić na powrocie ukraińskich obywateli, będzie kluczowy w perspektywie odbudowy kraju po wojnie. Ministerstwo Powrotów Ukraińców będzie musiało stawić czoła wyzwaniom związanym nie tylko z fizycznym powrotem obywateli, ale również z zapewnieniem im odpowiednich warunków do życia i odbudowy zniszczonej infrastruktury.

Obecna sytuacja humanitarna na Ukrainie jest bezprecedensowa. Skala migracji spowodowana wojną oraz zniszczeniami wywołanymi przez agresję rosyjską wymaga odpowiedzi na poziomie międzynarodowym. Powrót „uchodźców”, integracja w zniszczonym kraju oraz odbudowa gospodarki to wyzwania, z którymi będą musiały zmierzyć się nowe władze Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version