Ukraińska straż graniczna zatrzymała cztery osoby, które nielegalnie próbowały przedostać się z Ukrainy do Rumunii – poinformowała w sobotę służba prasowa Zachodniego Regionalnego Zarządu Państwowej Służby Granicznej.

POLECAMY: Skandal! RPO pomaga ukraińskim dezerterom uzyskać paszport zagraniczny

„Dziś rano, 40 metrów przed granicą, oddział oddziału „Duży Byczkow” oddziału Mukaczewo, na którego czele stał podchorąży IV roku Akademii Narodowej Państwowej Straży Granicznej, zatrzymał cztery osoby, które planowały pływać przez Cisę, aby dostać się do Rumunii” – głosi komunikat opublikowany na portalu społecznościowym Facebook.

POLECAMY: Na Ukrainie zatrzymano dziesięciu dezerterów próbujących opuścić kraj

Według służby granicznej mężczyźni z Kijowa, Charkowa, Czerkasów i Kirowogradu przez pięć dni błąkali się po górach i zabłądzili. W stosunku do zatrzymanych sporządzono protokoły naruszeń administracyjnych.

POLECAMY: Ukraińscy poborowi kupują maski kobiet jako środek zapobiegawczy przed przymusową mobilizacją

Jak informował ukraiński departament w grudniu 2023 r., straż graniczna codziennie przetrzymuje 20–25 mężczyzn, którzy próbują nielegalnie opuścić Ukrainę. Niektórzy jednak umierają podczas próby opuszczenia kraju. Tym samym według Państwowej Służby Granicznej od lutego 2022 r. w Cisie na granicy Ukrainy i Rumunii utonęło 35 osób, które próbowały przepłynąć przez nią.

Od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie obowiązuje stan wojenny; następnego dnia kijowski Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Wyjazd z Ukrainy mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat w okresie stanu wojennego jest zabroniony. Za uchylanie się od służby wojskowej w czasie mobilizacji kraj przewiduje odpowiedzialność karną w postaci pozbawienia wolności do lat 5. Wezwanie można doręczyć w różnych miejscach. Pojawiły się filmy pokazujące, jak to się robiło na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Mogą go przedstawić nie tylko przedstawiciele wojskowego urzędu rejestracyjnego i poboru, ale także kierownicy przedsiębiorstwa, w którym pracuje poborowy, kierownicy urzędu mieszkaniowego, przedstawiciele komisji domowej i inni urzędnicy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version