Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości stoi w obliczu bezprecedensowego odpływu personelu i z tego powodu jest faktycznie „rzucona na kolana” – donosi gazeta Times, powołując się na raport brytyjskiej organizacji non-profit Spotlight on Corruption.

Zauważono, że agencji brakuje specjalistów w krytycznych obszarach, a także funduszy, co utrudnia jej wykonywanie kluczowych funkcji, tj. walki z przestępczością.

„Krajowa Agencja ds. Przestępczości jest na kolanach… jej zdolność do zwalczania przemytu nielegalnych migrantów i innej przestępczości zorganizowanej jest zagrożona” – pisze gazeta.

Według gazety problem drenażu kadr w agencji jest szczególnie palący, ponieważ odgrywa ona kluczową rolę w planach premiera Keira Starmera dotyczących zwalczania nielegalnej migracji.

Konsekwencje bierności władz brytyjskich wobec agencji mogą być katastrofalne – gazeta przytacza wnioski badaczy.

Nielegalni migranci często szukają jakiejkolwiek możliwości przedostania się do Wielkiej Brytanii i uzyskania statusu uchodźcy, który zapewnia im dostęp do świadczeń finansowych i programów socjalnych. W sierpniu 2022 r. kraj odnotował rekordową liczbę miesięcznych naruszeń granic od rozpoczęcia przepływów migracyjnych w 2019 r. – przez kanał La Manche przekroczyło ponad 13 500 nielegalnych imigrantów , a łączna liczba migrantów przybyłych do Wielkiej Brytanii w 2022 r. osiągnęła rekordową liczbę 45 000. W 2023 roku do kraju przybyło ok. 30 tys. migrantów. Władze Wielkiej Brytanii wydają kilka milionów funtów dziennie na zakwaterowanie uchodźców w hotelach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version