Ministerstwo Zdrowia podejmuje szereg kroków rzekomo mających na celu poprawę sytuacji zdrowotnej na terenach dotkniętych powodzią. Jak informuje RMF FM, zapadły kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania aptek, realizacji recept oraz działań związanych z profilaktyką zdrowotną. Sztab kryzysowy, zwołany w Ministerstwie Zdrowia, zadecydował o szeregu zmian, które mają na celu ułatwienie dostępu do leków oraz ochronę zdrowia mieszkańców terenów dotkniętych kataklizmem. Jednak nie każde działanie należy uznać za poprawę ochrony życia powodzian.

Zmiany w realizacji recept rocznych w aptekach

Jednym z najważniejszych ustaleń jest decyzja dotycząca realizacji recept rocznych, zwłaszcza dla osób, które rozpoczęły ich realizację w aptekach, które zostały zalane. Jak podaje RMF FM, na południu Polski znajduje się około dwudziestu aptek, które zostały bezpośrednio dotknięte skutkami powodzi. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w związku z tą sytuacją wprowadzona zostanie możliwość realizacji recept w specjalnie wyznaczonych punktach aptecznych. Ma to na celu zapewnienie ciągłości leczenia dla osób wymagających dostępu do leków na receptę, takich jak insulina.

Prawdopodobnie jeszcze dziś zostanie wydane specjalne zarządzenie Ministerstwa Zdrowia, które dokładnie ureguluje sposób realizacji recept rocznych w zalanych aptekach. Szczegóły dotyczące tych zmian mają zostać przedstawione podczas popołudniowej konferencji prasowej.

Akcja szczepień na podtopionych terenach

Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną (Sanepid), planuje przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji „szczepień” ochronnych na terenach dotkniętych powodzią. Szczepienia mają dotyczyć głównie osób, które mogły ulec skaleczeniom lub otarciom skóry podczas ewakuacji i przebywania w zalanych miejscach.

W ramach akcji mają być podawane szczepionki przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A). Zdaniem MZ akcja szprycowania ma na celu zminimalizowanie ryzyka wybuchu epidemii w tych regionach.

POLECAMY: Od września szczepienia przeciwko HPV ma odbywać się w szkołach i objąć 9-letnie dzieci

Problemy z dostępem do wody pitnej

Jednym z kluczowych zagadnień, na które zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), jest kwestia dostępu do bezpiecznej wody pitnej na terenach objętych powodzią. Woda z kranu w tych regionach może nie nadawać się do spożycia, a w niektórych przypadkach może być zdatna do picia jedynie po przegotowaniu. GIS zaleca korzystanie z wody butelkowanej, która jest bezpieczna i nie stwarza ryzyka zakażenia.

Szczególnie niebezpieczne są wody z prywatnych studni, które mogły ulec zanieczyszczeniu podczas powodzi. GIS ostrzega, że korzystanie z wody z takich źródeł może być niebezpieczne. Po ustąpieniu powodzi zalecana jest dezynfekcja studni oraz badanie wody przed jej dalszym użyciem. Szczegółowe instrukcje dotyczące oczyszczania i dezynfekcji studni będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Szczegóły dotyczące realizacji zapowiedzianych planów zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version