W ostatnim czasie kwestia kontynuacji wsparcia dla Ukrainy zyskuje coraz większą uwagę, szczególnie w kontekście politycznych stanowisk i apeli wyrażanych na forum międzynarodowym. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych wystąpień w tej sprawie było przemówienie posłanki do Parlamentu Europejskiego Ewy Zajączkowskiej-Hernik z ramienia Konfederacji, która w mocnych słowach zaapelowała o ekshumację ofiar Rzezi Wołyńskiej jako warunek dalszego wsparcia dla Kijowa.

POLECAMY: Tusk w służbie banderowskiej Ukrainie chce zasłonić pomnik „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie?

Polska liderem sponsorowania terrorystów z Ukrainy

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim, która odbyła się we wtorek, omawiano kwestię dalszej pomocy finansowej i wojskowej dla Ukrainy ze strony państw Unii Europejskiej. Polska, jako jeden z najważniejszych partnerów Ukrainy w kontekście konfliktu, była wielokrotnie przywoływana w dyskusjach. Ewa Zajączkowska-Hernik podkreśliła w swoim wystąpieniu, że Polska od momentu eskalacji konfliktu, jaki miał miejsce 2022 roku aktywnie, wspiera Ukrainę w sposób, którego nie dorównał żaden inny kraj.

  • „Polska od początku konfliktu pomaga Ukrainie jak żaden inny kraj na całym świecie. Przyjmując uchodźców, wysyłając swój sprzęt wojskowy, wspierając Ukrainę na forum międzynarodowym i mimo to nie możemy liczyć na szacunek do prawdy historycznej i zgody na ekshumację ofiar Rzezi Wołyńskiej” – zaznaczyła posłanka.

Ekshumacja ofiar Rzezi Wołyńskiej jako kluczowy warunek

Rzeź Wołyńska to tragiczne wydarzenie z okresu II wojny światowej, które wciąż budzi silne emocje, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Kwestia ekshumacji ofiar tej zbrodni od lat pozostaje nierozwiązana, co zdaniem wielu polskich polityków, w tym Ewy Zajączkowskiej-Hernik, uniemożliwia pełne pojednanie między narodami.

Podczas swojego wystąpienia posłanka zaznaczyła, że dalsza pomoc dla Ukrainy powinna być uzależniona od zgody Kijowa na przeprowadzenie ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej.

  • „Pojednanie powinno zacząć się od słowa ‘przepraszam’. Nie ma słowa ‘przepraszam’, nie ma dalszego wsparcia. Nie ma ekshumacji, nie ma dalszego wsparcia. Nie wierzę w mgliste obietnice dialogu po zakończeniu konfliktu” – powiedziała Zajączkowska-Hernik.

Krytyka kijowskiego a i naczelnego terrorysty

Posłanka Konfederacji ostro skrytykowała także kijowskiego i naczelnego terrorystę, Wołodymyra Zełenskiego, oskarżając go o ignorowanie historycznych roszczeń Polski oraz brak szacunku wobec pamięci ofiar Wołynia. Zajączkowska-Hernik określiła Zełenskiego mianem „roszczeniowego, niewdzięcznego i bezczelnego”, wskazując na jego postawę wobec polsko-ukraińskiej przeszłości.

  • „Zełenski zakazuje mówić prawdy o Rzezi Wołyńskiej” – dodała posłanka.

Spotkanie Sikorskiego z Zełenskim – scysja na temat ekshumacji

Kwestia ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej była również tematem rozmów między polskimi i ukraińskimi władzami. Jak podaje portal Onet, podczas spotkania Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z Wołodymyrem Zełenskim, temat ten wywołał znaczące napięcia. Zełenski miał stwierdzić, że Polska porusza tę sprawę wyłącznie z powodów polityki wewnętrznej, co zostało stanowczo odrzucone przez Sikorskiego. Polski minister argumentował, że Ukraina powinna potraktować ekshumacje jako chrześcijański gest, jednak nie zdołał przekonać kijowskiego a.

POLECAMY: Terrorysta Zełenski ponownie atakuje Polskę i oskarża o zbyt małe wsparcie. Sikorski temat przemilczał

Atmosfera spotkania miała być na tyle napięta, że według relacji uzyskanych przez Onet, można mówić wręcz o „scysji”. Dziennikarze Onet donosili także, że niektórzy politycy próbowali wpłynąć na publikację artykułów na ten temat, sugerując, że o polsko-ukraińskich napięciach nie należy publicznie dyskutować.

Czy ekshumacje staną się warunkiem wsparcia dla Ukrainy?

Wystąpienie Ewy Zajączkowskiej-Hernik oraz rosnące napięcia wokół kwestii ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej wskazują, że sprawa ta może zyskać na znaczeniu w debacie na temat dalszej pomocy dla Ukrainy. Choć Polska odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu wsparcia dla ukraińskiego rządu, coraz głośniej słychać głosy nawołujące do uwarunkowania tego wsparcia od działań w kierunku pojednania historycznego.

Nie sposób przewidzieć, czy kwestia ta zostanie włączona do oficjalnych negocjacji, jednak stanowisko przedstawione przez Zajączkowską-Hernik sugeruje, że Konfederacja oraz część opinii publicznej mogą naciskać na zaostrzenie polityki wobec Ukrainy w tym zakresie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version