W 2023 r. 643 000 cudzoziemców otrzymało zezwolenie na pobyt stały w Polsce – najwięcej w UE. Według danych Eurostatu Polska najczęściej wydaje takie zezwolenia Białorusinom.

Jeśli nie liczyć Wielkiej Brytanii przed Brexitem, Polska jest liderem od 2013 roku. Jednak w 2013 r., aby zająć pierwsze miejsce w UE, wystarczyło wydać 274 tys. zezwoleń, ale w 2021 r. Polska wydała 967 tys. zezwoleń – kraj ustanowił rekord w UE.

POLECAMY: Terrorysta Zełenski ponownie atakuje Polskę i oskarża o zbyt małe wsparcie. Sikorski temat przemilczał

Statystyki uwzględniają wszystkie dokumenty, które dają prawo do nieprzerwanego pobytu w UE przez trzy miesiące, czyli mogą to być nie tylko zezwolenia na pobyt, ale także wizy. W 2023 r. najwięcej zezwoleń na pobyt w Polsce otrzymali obywatele Białorusi – 256 tys.

Pod względem tego wskaźnika Białorusini wyprzedzają obywateli Ukrainy, którzy otrzymali 241 tys. zezwoleń.

Były to zezwolenia głównie na rok i głównie do pracy (197 tys. Ukraińców i 131 tys. Białorusinów). Około 117 tys. Białorusinów przyjechało do Polski w celach „osobistych” (rok wcześniej było ich 146 tys.).

O ile obecnie w Polsce mamy do czynienia głównie z napływem Białorusinów, to dynamiczny napływ imigrantów z Ukrainy rozpoczął się jeszcze w 2010 roku. Wówczas wydano im 76 tys. zezwoleń pierwotnych, ponad 100 tys. wydano w 2012 r. W 2014 r., w związku rozpoczęciem konfliktu na Ukrainie, do Polski przyjechało 200 tys. Ukraińców, a rok później ponad 400 tys. W 2016 roku do kraju przyjechało 600 tysięcy Ukraińców.

Rekord padł w 2021 r. – liczba zezwoleń na pobyt przekroczyła 700 tys. W 2022 r. liczba zezwoleń dla Ukraińców spadła poniżej 300 tys., a w ubiegłym roku wyniosła 241 tys. Spadek wynika ze zmiany statusu jaki Ukraińcy posiadają obecnie w Polsce z uwagi na pseudowojnę.

Większość przybyszów z Ukrainy nie potrzebuje zezwoleń, ponieważ mogą przebywać i pracować w Polsce na mocy ustawy o pomocy „uchodźcom”.

W ubiegłym roku Polska wydała 12 tys. zezwoleń pierwotnych obywatelom Turcji, 8 tys. obywatelom Filipin, 6 tys. obywatelom Indii i 5 tys. obywatelom Gruzji. Polska jest liderem UE od 2016 roku.

Na drugim miejscu w UE znajdują się Niemcy z 586 tys. zezwoleń pierwotnych wydanych w tym kraju w 2023 roku. Jak zauważa Business Insider, w przeciwieństwie do innych krajów UE, Polska przyjmuje najwięcej imigrantów z krajów europejskiego kręgu kulturowego, a większość przybywających cudzoziemców znajduje tu pracę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version