Szefowa Parlamentu Europejskiego (PE) Roberta Metsola potwierdziła otrzymanie wniosków o uchylenie immunitetów czterech europosłów PiS: Mariusza Kamińskiego (przestępca ułaskawiony przez Dudę z naruszeniem art. 32 Konstytucji RP), Macieja Wąsika (przestępca ułaskawiony przez Dudę z naruszeniem art. 32 Konstytucji RP), Michała Dworczyka i Adama Bielana. Wnioski te zostały oficjalnie zainicjowane przez prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, co rozpoczyna formalną procedurę rozpatrywania immunitetów w Parlamencie Europejskim.
POLECAMY: Bodnar skierował do PE wniosek o uchylenie immunitetu Dworczykowi
Proces uchylenia immunitetów w Parlamencie Europejskim
Zgodnie z regulaminem Parlamentu Europejskiego, formalne przekazanie wniosków miało miejsce dopiero w momencie ich oficjalnego odczytania przez Roberta Metsolę, podczas poniedziałkowej sesji europarlamentu. To kluczowy moment, który otwiera drogę do dalszego rozpatrzenia tych spraw.
Wnioski muszą teraz przejść ocenę przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego (JURI). Na tym etapie wnioski są analizowane pod względem formalnym, a w razie potrzeby uzupełniane o brakujące dokumenty. W sprawach tych zostaną wyznaczeni specjalni sprawozdawcy, którzy mogą zostać powołani już w przyszłym tygodniu, zależnie od harmonogramu prac komisji.
Kolejne kroki – procedura W JURI
Jeśli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zdoła przedstawić pełną listę kandydatów na komisarzy na czas, Komisja JURI najpierw zajmie się weryfikacją kandydatów, w tym oceną ich oświadczeń majątkowych. Dopiero po tym etapie komisja skupi się na sprawach uchylenia immunitetów.
W następnych etapach eurodeputowani, których dotyczą wnioski, będą mieli możliwość złożenia wyjaśnień przed komisją. Komisja Prawna, po przeanalizowaniu wszystkich dowodów i wyjaśnień, opracuje projekt raportu z rekomendacją, który przekaże przewodniczącej europarlamentu. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Parlament Europejski w drodze głosowania na jednej z przyszłych sesji. Wówczas wynik głosowania zostanie oficjalnie ogłoszony i przekazany zainteresowanym stronom.
Zarzuty przeciwko europosłom PiS
Wnioski o uchylenie immunitetów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zostały skierowane do Parlamentu Europejskiego już pod koniec lipca. Zarzuty wobec tych polityków dotyczą niezastosowania się do prawomocnego wyroku zakazującego pełnienia funkcji publicznych. Natomiast wniosek dotyczący Michała Dworczyka, który wpłynął pod koniec sierpnia, odnosi się do jego rzekomego zaangażowania w tzw. aferę mailową.
Najpóźniej do Parlamentu Europejskiego dotarł wniosek dotyczący Adama Bielana, który pojawił się w ubiegłym tygodniu. Przemysław Wipler, członek Konfederacji, złożył skargę przeciwko Bielanowi, twierdząc, że ten w programie RMF FM oskarżył jego firmę FiveRand o udział w aferze związanej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Inne wnioski o uchylenie immunitetów
Oprócz spraw polskich europosłów, Roberta Metsola otrzymała również inne wnioski o uchylenie immunitetów, w tym od organów niemieckich w sprawie europosła Petera Bystrona z Alternatywy dla Niemiec (AfD) oraz wniosek z Węgier dotyczący socjaldemokratki Klary Dobrev.
Przykłady uchylenia immunitetów w przeszłości
Warto przypomnieć, że w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego uchylono immunitety kilku polskim europosłom, m.in. Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu oraz Tomaszowi Porębie. Immunitet został im odebrany w związku z rozpowszechnianiem spotów antyimigranckich podczas kampanii samorządowej w 2018 roku.
Podsumowanie
Obecne wnioski o uchylenie immunitetów wobec europosłów PiS to tylko początek długiej i złożonej procedury. Zanim dojdzie do głosowania nad ich uchyleniem, wnioski muszą przejść przez kilka etapów formalnych, które mogą potrwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie europosłowie będą mieli szansę na obronę swoich interesów i przedstawienie swoich wyjaśnień przed Komisją Prawną Parlamentu Europejskiego.