Coraz więcej Polaków nadużywa zwolnień chorobowych, wykorzystując je do czynności, które niewiele mają wspólnego z leczeniem. Co grozi pracownikowi w przypadku wykrycia nadużycia? Jakie możliwości ma pracodawca, by chronić swoje interesy? Sprawdź, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z nieuczciwego wykorzystania L4.

Niepokojące dane o nadużyciach

W ubiegłym roku Polacy skorzystali z ponad 27 milionów zwolnień lekarskich. Jak pokazuje raport firmy doradczej Conperio, która przeprowadziła 30 tysięcy kontroli w różnych firmach, w ponad jednej trzeciej przypadków wykryto nieprawidłowości. Pracownicy podczas zwolnienia często prowadzą własną działalność, wyjeżdżają na wakacje lub wykonują prace remontowe.

Kontrola zwolnienia lekarskiego

Każdy pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób ma prawo do przeprowadzenia kontroli zwolnień. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik zobowiązany jest do lojalności wobec pracodawcy i do dbania o dobro zakładu. Kontrola odbywa się pod adresem wskazanym w druku zwolnienia, a kontrolerzy przeprowadzają krótki wywiad.

Co może zrobić pracodawca?

Jeśli podczas kontroli okaże się, że pracownik nadużywał zwolnienia, pracodawca ma kilka opcji działania:

  1. Sporządzenie protokołu: Pracodawca dokumentuje, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystanie L4, a następnie przedstawia go pracownikowi, który ma możliwość wniesienia uwag.
  2. Wstrzymanie wypłaty zasiłku: Po wykryciu nadużycia, pracodawca informuje ZUS o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego do czasu wyjaśnienia sprawy.
  3. Utrata prawa do zasiłku: Pracownik, który nadużywał zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres L4. Zgodnie z Art. 17 ust. 1 Ustawy zasiłkowej, każdy, kto wykonuje pracę w czasie niezdolności do pracy, traci prawo do zasiłku.

Jak się bronić przed nadużyciami?

Pracodawcy powinni:

  • Regularnie monitorować absencje chorobowe pracowników.
  • Wprowadzać wewnętrzne procedury kontrolne.
  • Edukować pracowników o konsekwencjach nadużyć.

Nadużycia L4 mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Ważne jest, aby być świadomym swoich praw i obowiązków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version