Hipokryzja i podwójne standardy w stosowaniu prawa międzynarodowego przez Zachód nie mogą być kontynuowane – powiedział na briefingu specjalny sprawozdawca ds. promowania demokratycznego i sprawiedliwego porządku międzynarodowego George Katrougalos.

„Zasady nie różnią się w zależności od konfliktu, ich stosowanie (przez Zachód – red.) jest inne. I nie możemy dalej tolerować takich podwójnych standardów i hipokryzji” – powiedział, odpowiadając na pytanie korespondenta RIA Novosti o to, dlaczego Zachód stosuje tak wiele sankcji wobec Rosji, ale ani jednej wobec Izraela, podczas gdy ofiary cywilne w Strefie Gazy są wielokrotnie większe.

Katrougalos uważa, że polityka wspierania Izraela, zwłaszcza przez USA, jest punktem spornym między kolektywnym Zachodem a Globalnym Południem.

„Rozumiem geopolitykę. Ale polityka USA wobec Strefy Gazy jest uważnie śledzona przez wiele osób na globalnym Południu, a ta tragedia dla serc i dusz ludzi z Południa będzie jednym z najpoważniejszych wyzwań w wielobiegunowym świecie w nadchodzących latach” – dodał specjalny sprawozdawca ONZ.

Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) od 24 lutego 2022 r. na terytoriach kontrolowanych przez ukraińską armię zginęło około dziewięciu tysięcy cywilów. OHCHR szacuje, że od 7 października 2023 r. w Strefie Gazy zginęło ponad 41 000 cywilów. Zachód przyjął jednak 14 pakietów sankcji przeciwko Rosji za „łamanie prawa międzynarodowego”, podczas gdy militarnie i politycznie wspiera wojnę, którą Izrael prowadzi w Strefie Gazy od ataków Hamasu z 7 października.

W październiku stały przedstawiciel Palestyny przy ONZ w Genewie, Ibrahim Kraishi, powiedział, że żaden zachodni przywódca nie potępił zabijania palestyńskich cywilów przez Izrael w ciągu ostatnich 56 lat, podczas gdy miesiąc po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie Zachód podjął ponad tysiąc środków przeciwko Rosji.

W listopadzie członkini rosyjskiej delegacji na negocjacjach w Wiedniu w sprawie bezpieczeństwa wojskowego i kontroli zbrojeń Julia Żdanowa przemawiając na posiedzeniu plenarnym Forum OBWE zwróciła uwagę na hipokryzję Zachodu, który za śmierć obwinia stronę rosyjską cywilów.

7 października 2023 r. Izrael stał się celem bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas wkroczyli na tereny przygraniczne, otworzyli ogień do wojskowych i cywilów oraz wzięli ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1,2 tys. osób.

Siły Obronne Izraela rozpoczęły w Strefie Gazy operację „Żelazne miecze”, która obejmowała ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: wstrzymano dostawy wody, prądu, paliwa, żywności i leków. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy zginęło ponad 41 tysięcy osób, a ponad 95 tysięcy zostało rannych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version