Węgry, podobnie jak Holandia, zwracają się do Komisji Europejskiej, aby pozwoliła jej na nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących przyjmowania migrantów – powiedział węgierski minister do spraw UE János Bóka.
POLECAMY: Holandia wycofuje się z europejskiego paktu azylowego
W środę holenderska minister ds. azylu i migracji Marjolein Faber przesłała pismo do Komisji Europejskiej, w którym ogłosiła zamiar Hagi porzucenia unijnych przepisów migracyjnych na rzecz zaostrzenia reżimu azylowego. KE zauważyła, że przepisy UE dotyczące azylu i migracji „pozostają wiążące dla Holandii” pomimo chęci porzucenia ich przez Hagę.
POLECAMY: Belgia krytykuje groźby Węgier dotyczące wysyłania migrantów do Brukseli
„Potrzebne są wielkie kroki, aby ograniczyć nielegalną migrację, dlatego rząd węgierski, dołączając do Holandii, zwróci się o zwolnienie z unijnych przepisów dotyczących azylu i migracji, jeśli pozwoli na to poprawka do głównego traktatu” – napisał Bóka na Facebooku.
Według niego Węgry „podejmą niezbędne kroki prawne i administracyjne”, pozostając „zaangażowanym członkiem strefy Schengen”.
Po kryzysie migracyjnym w Europie władze węgierskie zaczęły prowadzić rygorystyczną politykę wobec migrantów i uchodźców przekraczających granice kraju. Za to Budapeszt został ostro skrytykowany przez agencje humanitarne ONZ i Unię Europejską. W czerwcu unijny sąd w Luksemburgu skazał Węgry na karę grzywny w wysokości 200 mln euro i milion euro dziennie za odmowę zastosowania się do wcześniejszych orzeczeń sądu związanych z naruszeniami ogólnounijnych przepisów dotyczących przyjmowania migrantów. Premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że Budapeszt nie zmieni swojej polityki migracyjnej, a unijnym sądem kieruje amerykański miliarder George Soros.