W wyniku ostatniej powodzi w Polsce zalanych zostało aż 68 tysięcy hektarów gruntów rolnych. Wiceminister rolnictwa Adam Nowak podczas spotkania z rolnikami w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, które miało miejsce w niedzielę, omówił sytuację oraz plany dotyczące rekompensat.

Straty w Rolnictwie

Pomimo poważnych zniszczeń, wiceminister Nowak zapewnił, że powódź nie spowodowała strat w pogłowiu zwierząt hodowlanych, takich jak bydło czy trzoda chlewna. „Z gospodarstw udało się ewakuować wszystkie zwierzęta. Niestety, straty dotyczą budynków gospodarczych” – podkreślił Nowak.

Na podstawie analiz przeprowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), stwierdzono, że w Polsce około 25 tysięcy hektarów to tereny, gdzie prowadzona jest produkcja roślinna. Najbardziej dotknięte są uprawy kukurydzy, soi, ziemniaków oraz buraka cukrowego, a także nowe zasiewy rzepaku.

Przygotowania do Wypłaty Rekompensat

Wiceminister Nowak zapowiedział, że ARiMR pracuje nad danymi potrzebnymi do szacowania strat i wypłaty rekompensat dla rolników. „Ich stawka zostanie określona po zweryfikowaniu całości strat” – dodał. Przeprowadzone zostaną również analizy dotyczące stanu strat w zmagazynowanych produktach rolnych oraz w środkach produkcji.

Resort rolnictwa planuje stworzyć kompleksowy program pomocy, który będzie zgłoszony do notyfikacji Komisji Europejskiej, aby pomoc nie była realizowana w ramach wsparcia de minimis.

Ulgi dla Rolników

Dodatkowo, wiceminister Nowak ogłosił, że grunty rolne na terenach dotkniętych powodzią, które należą do Skarbu Państwa, zostaną zwolnione z czynszów. Rolnicy z tych terenów mogą również wystąpić o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

W obliczu poważnych strat spowodowanych przez powódź, rząd podejmuje działania, aby zminimalizować skutki dla rolników. Rekompensaty oraz ulgi mają na celu wsparcie tych, którzy ucierpieli w wyniku kataklizmu. Mieszkańcy terenów rolnych powinni na bieżąco śledzić informacje oraz składać wnioski o pomoc.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version