213 mandatów na łączną kwotę ponad 100 tys. zł, 50 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i 33 zatrzymania praw jazdy – to efekt tygodniowych kontroli prowadzonych przez stołeczną Policję Ruchu Drogowego w ramach akcji „Ciche Miasto”.

POLECAMY: Przestępstwo drogowe i rozszerzona konfiskata aut – nowy plan MS na walkę z patologią na drogach

Stołeczna Policja Ruchu Drogowego kontynuuje akcję „Ciche Miasto II”, której celem jest identyfikowanie kierowców i motocyklistów, którzy swoim hałasem i sposobem jazdy zakłócają komfort życia mieszkańców. Ryczące silniki i „strzelające” tłumiki to smutna codzienność (głównie nocą) mieszkańców zakorkowanych dzielnic Śródmieścia i Mokotowa.

37 mandatów dziennie, 213 mandatów tygodniowo

„Zatrzymałem cię nie bez powodu. Ten mandat jest za to, że popełnił pan wykroczenie” – odpowiedział jeden z policjantów na uwagę kierowcy, że „nie będzie go stać na te mandaty”.

W ciągu dnia policjanci skonfiskowali 16 dowodów rejestracyjnych i wystawili 37 mandatów. Łącznie skontrolowano 55 samochodów, w tym 16 za pomocą sonometru. Łącznie od 14 do 21 września skontrolowano 255 samochodów.

Wystawiono 213 mandatów na łączną kwotę ponad 100 tys. zł. Sonometrem skontrolowano 38 samochodów. Zatrzymano 50 dowodów rejestracyjnych i 33 prawa jazdy.

Alkomaty, sonometry, rejestratory wideo

„Pojazdy, które nie spełniają norm i wymogów technicznych określonych prawem, nie są dopuszczane do ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko przekroczenia norm emisji hałasu, ale również innych naruszeń takich jak: modyfikacja oświetlenia, modyfikacja działania układów wydechowych, które oprócz hałasu przekraczają normy emisji spalin czy przyciemnianie szyb” – wyjaśnia Jacek Wiśniewski, cytowany w komunikacie Komendy Stołecznej Policji.

Policjanci prowadzili działania głównie w centrum Warszawy, ale także w innych rejonach. Do działań wykorzystano pojazdy z i bez znaków identyfikacyjnych, wyposażone w wideorejestratory i sonometry.

Z ich pomocą policjanci mierzą m.in. poziom emitowanego hałasu i w razie potrzeby sprawdzają szyby samochodów pod kątem przepuszczalności światła. Patrole reagują również na przypadki przekraczania dozwolonej prędkości oraz kontrolują kierowców pod kątem uprawnień i trzeźwości.

Policja przypomina, że ​​pojazd poruszający się po drogach musi spełniać odpowiednie wymagania techniczne, w tym związane z ochroną środowiska. Zgodnie z art. 66 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być zaprojektowany, wyposażony i utrzymywany w taki sposób, aby jego użytkowanie nie zakłócało w szczególności spokoju publicznego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version