W Polsce zapadła decyzja, która wstrząsnęła rynkiem edukacyjnym. Od października pięć uczelni, które wprowadziły kierunek lekarski rok temu, nie będą mogły przyjąć nowych studentów na medycynę. To wynik nowego rozporządzenia ministra zdrowia, które wywołało wiele kontrowersji i obaw wśród przyszłych lekarzy oraz ich rodzin.

Uczelnie bez nowych studentów

Uczelnie, które stracą możliwość rekrutacji, to:

  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Decyzja o braku przyjęć jest skutkiem negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), która oceniła, że te uczelnie nie są odpowiednio przygotowane do kształcenia przyszłych lekarzy. Warto zaznaczyć, że mimo braku nowych rekrutacji, studenci, którzy rozpoczęli naukę, mogą kontynuować swoje studia.

Problemy z rekrutacją

Uczelnie te, z wyjątkiem Uniwersytetu w Siedlcach, miały zerowy limit przyjęć na kierunki lekarskie. Dodatkowo, Uniwersytet w Siedlcach nie zdążył zakończyć procedur rekrutacyjnych przed rozpoczęciem roku akademickiego. Beata Gałek, rzeczniczka tej uczelni, zapewnia, że wszyscy kandydaci zostali odpowiednio poinformowani, a ci, którzy wnieśli opłaty rekrutacyjne, otrzymają je z powrotem.

W Poznańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych w marcu rozpoczęto przyjmowanie dokumentów, jednak po informacji o negatywnej opinii PKA, rekrutacja została zawieszona. Kandydaci byli zobowiązani do wniesienia bezzwrotnej opłaty rekrutacyjnej w wysokości 2200 zł, co budzi pytania o przyszłość ich inwestycji.

Co dalej z uczelniami?

Decyzja o braku możliwości prowadzenia kierunku lekarskiego dotyczy także Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, która jeszcze w sierpniu promowała nabór na studia lekarskie. Teraz uczelnia ogłosiła, że nie będzie mogła uruchomić kierunku medycznego w roku akademickim 2024/2025.

Damian Patecki z Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że uczelnie, które otrzymały negatywną opinię, nie będą miały łatwo, aby nadrobić braki. Jego zdaniem, studenci, którzy zostali przyjęci na te uczelnie, powinni rozważyć przeniesienie się do instytucji z lepszymi standardami.

Nowe regulacje w kształceniu lekarzy

W wyniku wprowadzonych zmian, limit przyjęć na kierunki lekarskie w Polsce na rok akademicki 2024/2025 wynosi 10 065 miejsc, w tym:

  • 6574 miejsc na jednolitych studiach magisterskich w języku polskim
  • 1652 miejsc na studiach niestacjonarnych w języku polskim
  • 1839 miejsc na studiach w innych językach

Ważne jest, aby przyszli lekarze mieli dostęp do odpowiedniej edukacji, dlatego też te zmiany są częścią większej kontroli jakości kształcenia medycznego w Polsce.

Decyzja ministra zdrowia o braku możliwości przyjęcia nowych studentów na medycynę przez pięć uczelni jest istotnym krokiem w kierunku poprawy standardów kształcenia medycznego w Polsce. Mimo że wielu przyszłych lekarzy staje w obliczu niepewności, władze zapewniają, że podejmują działania mające na celu zapewnienie odpowiedniego przygotowania przyszłych specjalistów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version