Prokuratura Okręgowa w Kielcach bada, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) przekroczyło swoje uprawnienia, prowadząc kontrole wobec sędziego Waldemara Żurka, jednego z symboli obrony praworządności w Polsce. To śledztwo jest jednym z najważniejszych kroków w rozliczaniu represji, które dotknęły sędziego za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Sprawa Waldemara Żurka i działania CBA

Sędzia Waldemar Żurek, działając na rzecz praworządności w Polsce, stał się celem wielu represji za rządów PiS. Złożono przeciw niemu aż 23 dyscyplinarki, a Prokuratura Krajowa prowadziła dochodzenia mające na celu postawienie mu zarzutów karnych. W tym kontekście jednym z narzędzi represji była szeroko zakrojona kontrola majątkowa CBA, rozpoczęta w połowie 2017 roku, kiedy Żurek pełnił funkcję rzecznika starej, legalnej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) i krytykował tzw. „reformy” wymiaru sprawiedliwości prowadzone przez ministra Zbigniewa Ziobrę.

Kontrola CBA była uciążliwa i wywołała rozgłos medialny, jednak nie wykazała żadnych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych sędziego. Sędzia Waldemar Żurek uznał te działania za próbę uciszenia go i zmuszenia do milczenia w obronie praworządności.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę

Pod koniec czerwca 2024 roku Prokuratura Okręgowa w Kielcach wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy CBA, badając możliwe naruszenia na podstawie artykułu 231 Kodeksu karnego. Zawiadomienie w tej sprawie złożył sędzia Żurek, wskazując na szereg nieprawidłowości w działaniach CBA. Śledztwo ma ocenić m.in. legalność kontroli majątkowej, która trwała 16 miesięcy, oraz to, czy funkcjonariusze CBA nie przekroczyli swoich kompetencji.

Pełnomocniczka sędziego, potwierdza, że Żurek złożył zeznania w tej sprawie w grudniu 2023 roku w innym śledztwie prowadzonym przez prokuraturę w Kielcach, dotyczącym hejtu na sędziego w Internecie. Z tego śledztwa wyłączono wątek dotyczący działań CBA, który stał się przedmiotem odrębnego postępowania.

Prześladowania i represje wobec sędziego Żurka

Sędzia Żurek stał się jednym z najbardziej represjonowanych sędziów w Polsce za czasów rządów PiS. Mimo prześladowań, nie zrezygnował z obrony praworządności. Prokuratura Krajowa wycofała bezpodstawne postępowania przeciw niemu, a specjalni rzecznicy dyscyplinarni ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zaczęli wycofywać dyscyplinarki. Obecnie sędzia Żurek pełni funkcję wicedyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) i orzeka w macierzystym wydziale cywilnym odwoławczym.

Kontrowersje wokół działań CBA

Prokuratura Okręgowa w Kielcach zbada teraz, czy CBA miało podstawy do przeprowadzenia kontroli oświadczenia majątkowego sędziego Waldemara Żurka. Śledztwo ma ocenić, czy:

  • CBA miało uzasadnione podstawy do kontroli oświadczenia majątkowego sędziego Żurka, który był przedstawiany w mediach prorządowych jako posiadacz licznych działek.
  • Funkcjonariusze CBA nie przekroczyli uprawnień, wchodząc do siedziby starej, legalnej KRS, której Żurek był rzecznikiem prasowym, by poinformować go o kontroli.
  • CBA nie nadużyło swoich kompetencji, wysyłając liczne zapytania do instytucji finansowych oraz przeprowadzając kontrole w urzędzie gminy Cisna, gdzie sędzia posiada działkę rekreacyjną.
  • Doszło do naruszeń podczas przesłuchania sołtysa w Bieszczadach, któremu Żurek sprzedał legalnie stary ciągnik do zrywki leśnej. CBA sprawdzało, czy sędzia zapłacił podatek od tej transakcji, który wynosił 840 zł.

Kontrola CBA zakończyła się brakiem jakichkolwiek zarzutów, a urząd skarbowy również nie miał zastrzeżeń do sędziego. Jedynym efektem była dyscyplinarka za sprzedaż ciągnika, którą ostatecznie umorzył sąd dyscyplinarny na wniosek rzecznika dyscyplinarnego ministra Bodnara.

Sędzia Żurek walczy o sprawiedliwość

Sędzia Żurek, poza działaniami w sprawie śledztwa wobec CBA, złożył również zawiadomienia do prokuratury na inne osoby odpowiedzialne za prześladowania wobec niego. Wśród nich jest m.in. była prezeska Sądu Okręgowego w Krakowie, Dagmara Pawełczyk-Woicka, obecnie przewodnicząca neoKRS, którą Żurek oskarża o szykany i nierówne traktowanie w pracy. Kolejne zawiadomienia dotyczą głównego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba oraz jego zastępców Michała Lasoty i Przemysława Radzika za wytaczane bezpodstawne dyscyplinarki.

Działania w sprawie hejtu i afery hejterskiej

Sędzia Żurek podjął także działania prawne wobec osób odpowiedzialnych za hejt skierowany przeciwko niemu w Internecie. W tej sprawie prokuratura skierowała już akt oskarżenia przeciwko Emilii Szmydt vel „Małej Emi”, która przyznała się do udziału w akcji hejterskiej. Prokuratura wystąpiła również o uchylenie immunitetu stołecznego sędziego Jakuba Iwańca, związanego z kontem „FigoFago” na Twitterze, z którego hejtowano sędziego Żurka.

Podsumowanie: Sędzia Żurek i walka o sprawiedliwość

Śledztwo dotyczące działań CBA wobec sędziego Waldemara Żurka jest ważnym krokiem w rozliczaniu nadużyć władzy wobec sędziów broniących praworządności. Sędzia Żurek, mimo licznych represji, pozostaje symbolem niezłomnej walki o niezależność sądów w Polsce. Sprawa ta z pewnością przyciągnie uwagę opinii publicznej i będzie testem dla prokuratury w zakresie rozliczenia nadużyć popełnionych w okresie rządów PiS.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version