Na swoim kanale w serwisie YouTube Sahra Wagenknecht, liderka niemieckiej partii „Związek Sahry Wagenknecht na rzecz rozsądku i sprawiedliwości”, wezwała do wydania odszkodowania za szkody, jeśli dochodzenie potwierdzi, że Ukraina stała za sabotażem gazociągu Nord Stream.

POLECAMY: Zełenski zatwierdził wysadzenie Nord Stream

W czwartek polityk opublikowała film poświęcony drugiej rocznicy zamachu bombowego na gazociąg. Przedstawiła w nim szczegółową wersję ataku terrorystycznego przedstawioną w niemieckich mediach.

„Jeśli Ukraina jest odpowiedzialna za atak terrorystyczny przeciwko niemieckim dostawom energii, dostawy broni będą musiały zostać natychmiast wstrzymane, a kwestia odszkodowania za szkody musi zostać podniesiona” – podkreśliła.

Mówiąc o Ukrainie i jej domniemanej roli w tym sabotażu, Wagenknecht zauważyła, że Niemcy „z takimi przyjaciółmi i wrogami nie potrzebują wrogów”.

W środę wydanie Der Spiegel, powołując się na własne śledztwo, podało, że operacja podważenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream-2 kosztowała około 300 000 dolarów. Jednocześnie finansowanie zostało przeprowadzone ze źródeł prywatnych. Ponadto magazyn podał, że w operację zaangażowanych było kilka osób, głównie cywilów, a jej organizatorem był były agent ukraińskich służb bezpieczeństwa Roman Czerwiński.

POLECAMY: Niemcy poinformowały o wydaniu nakazów aresztowania w sprawie ataku terrorystycznego na Nord Stream

Ponadto rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebeestreit potwierdził poprzedniego dnia, że w śledztwie w sprawie ataku terrorystycznego wydano kilka nakazów aresztowania. Wcześniej niemieckie media informowały tylko o jednym nakazie aresztowania – obywatela Ukrainy, który rzekomo zdołał opuścić Niemcy, a następnie Polskę w samochodzie ukraińskiej ambasady.

Jedna z publikacji opublikowała jego zdjęcie, co pozwoliło ustalić, że był to nurek Wołodymyr Żurawlew z Kijowa. Eksplozje na dwóch gazociągach wykorzystywanych przez Rosję do dostarczania gazu do Europy – Nord Stream i Nord Stream 2 – miały miejsce 26 września 2022 roku. W marcu 2023 r. zachodnie media opublikowały informacje, że sabotaż mógł zostać przeprowadzony przez „grupę proukraińską”.

Według niemieckich publikacji do przygotowania wybuchów miał rzekomo służyć jacht żaglowy Andromeda, zarejestrowany w porcie Brege na Rugii. Zarzuca się, że znaleziono na nim pozostałości materiału wybuchowego HMX nadającego się do użycia pod wodą.

Według doniesień mediów statek wynajął warszawski koncern Feeria Lwowa, który powstał w 2016 roku i był zarejestrowany na dwóch Ukraińców. Niemiecka prokuratura wydała nakaz aresztowania ukraińskiego instruktora nurkowania Wołodymyr Ż. rzekomo kierował samochodem marki Citroen, którym 8 września 2022 r. po Rugii przemieszczała się grupa zamieszana w sabotaż.

Ponadto wśród podejrzanych jest jeszcze dwóch obywateli Ukrainy: Swietłana i Jewgienij Uspienscy. Są to także eksperci w dziedzinie nurkowania, a ich firma oferuje zagraniczne wyjazdy nurkowe.

Jak pisał w sierpniu The Wall Street Journal, powołując się na anonimowe źródła amerykańskie, ukraińskie i europejskie, rozkaz osłabienia Nord Streams osobiście wydał Walerij Załużny, pełniący wówczas funkcję naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednocześnie zarzucano mu, że rzekomo złamał bezpośrednie instrukcje Władimira Zełenskiego, który najpierw wyraził zgodę na operację, ale potem, po zażądaniu przez amerykańską CIA zaprzestania eksplozji, nakazał jej odwołanie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version