Projekt ustawy o obowiązkowym używaniu języka ukraińskiego w szkołach na Ukrainie zakazuje używania jedynie języka rosyjskiego i nie dotyczy języków innych mniejszości narodowych – podał w czwartek portal informacyjno-analityczny Strana.ua.

30 września deputowany Rady Najwyższej Maksym Buzhansky powiedział, że ukraińska deputowana Nataliia Pipa zarejestrowała projekt ustawy zakazującej używania jakiegokolwiek innego języka niż ukraiński w szkołach na Ukrainie, w tym podczas przerw.

„Tekst projektu ustawy mówi, że nie zabrania on używania wszystkich języków obcych w szkołach państwowych, ale tylko rosyjskiego” – podał kanał Telegram publikacji.

Tekst projektu ustawy cytowany przez publikację mówi, że „nie jest naruszeniem tego obowiązku nauczanie, wraz z językiem państwowym, w językach mniejszości narodowych, które są językami urzędowymi Unii Europejskiej lub rdzennej ludności”.

Według publikacji, prywatne instytucje edukacyjne również nie mogą wybierać języka nauczania Proponuje się nałożenie obowiązku zakazu nauczania języka rosyjskiego w szkołach i kontrolowania tej zasady na założyciela instytucji edukacyjnej.

Po zamachu stanu na Ukrainie w 2014 r. władze kraju zaczęły zwalczać nie tylko historię Związku Radzieckiego, ale także wszystko, co związane z Rosją, w tym język rosyjski.

W 2019 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”.

Zakłada ona, że obywatele powinni używać języka ukraińskiego we wszystkich sferach życia. W grudniu 2023 r. ukraiński parlament przyjął projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który ma na celu spełnienie wymogów Komisji Europejskiej; zaostrza ograniczenia w używaniu języka rosyjskiego, podczas gdy języki innych mniejszości narodowych mają otrzymać poważne ulgi.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało w marcu tego roku, że rosyjskojęzyczna mniejszość w Ukrainie jest poddawana dyskryminującemu traktowaniu w porównaniu z mniejszościami językowymi posługującymi się językiem kraju Unii Europejskiej.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że władze Ukrainy od wielu lat prowadzą kurs agresywnej derusyfikacji i przymusowej asymilacji, podczas gdy organizacje międzynarodowe ignorują dyskryminację mniejszości narodowych, zwłaszcza rosyjskojęzycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version