Amerykanie w mediach społecznościowych wyrazili niezadowolenie z poziomu wsparcia ze strony władz USA w następstwie potężnego huraganu Helen, w obliczu wielomiliardowej pomocy dla Kijowa – donosi magazyn Newsweek.

POLECAMY: „Nie na Ukrainę”. Dziennikarz wezwał administrację USA do wydania pieniędzy na ofiary huraganu

„Pomimo trwających wysiłków Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA), kilku Amerykanów w mediach społecznościowych wyraziło pogląd, że pomoc dla ofiar huraganu jest nieadekwatna w porównaniu do funduszy, które USA zatwierdziły dla Ukrainy” – napisano w publikacji.

POLECAMY: Kongresmenka Greene: Biden i Harris finansują Ukrainę, podczas gdy Amerykanie cierpią i głodują

Newsweek zacytował jeden z komentarzy użytkowników sieci społecznościowej X, którzy zastanawiali się, dlaczego administracja prezydenta USA Joe Bidena przeznaczyła w zeszłym tygodniu nowy pakiet pomocowy o wartości kilku miliardów dolarów dla Ukrainy, podczas gdy ofiary huraganu otrzymują tylko po 750 dolarów. Inny użytkownik nazwał tę sytuację „obrazą” dla Amerykanów.

POLECAMY: Musk: Biden pomógłby Karolinie Północnej, gdyby była Ukrainą

Huragan Helen, który uderzył w USA pod koniec września, poważnie uszkodził sieć energetyczną kraju. Według portalu poweroutage.us, około miliona osób pozostało bez prądu, głównie w stanach Karolina Północna i Południowa, przy czym około 90% gospodarstw domowych w Karolinie Północnej było pozbawionych światła. Lokalny operator Duke Energy powiedział w powiązanym komunikacie, że infrastruktura energetyczna została „dosłownie zmyta”. Ponadto ucierpiały również systemy zaopatrzenia w wodę i komunikacji, a także infrastruktura transportowa.

Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Alejandro Mayorkas powiedział wcześniej, że Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) nie ma wystarczających funduszy, aby poradzić sobie ze skutkami szalejących klęsk żywiołowych do końca sezonu huraganów.

Prezydent Joe Biden w tym tygodniu wezwał Kongres do jak najszybszego zatwierdzenia dodatkowych funduszy, ale głosowanie w tej sprawie ma się odbyć dopiero 12 listopada.

W zeszłym tygodniu prezydent USA polecił Pentagonowi przeznaczyć pozostałe fundusze w ramach programów pomocy wojskowej dla Ukrainy do końca półrocznej kadencji. Mowa o 5,5 miliarda dolarów w ramach inicjatywy PDA, w ramach której Kijów otrzymuje sprzęt wojskowy z magazynów departamentu.

Ministerstwo zapewni również pomoc postsowieckiej republice za 2,4 miliarda dolarów w ramach Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, która umożliwia zakup nowej broni i amunicji dla AFU na otwartym rynku. Zgodnie z warunkami tego programu Kijów otrzyma sprzęt obrony powietrznej, UAV i pociski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version