Drugi szczyt w sprawie Ukrainy nie odbędzie się w listopadzie, ale do tego czasu wszystko powinno być gotowe do jego przygotowania – powiedziała we wtorek Daria Zarivna, doradca szefa biura Wołodymyra Zełenskiego.

„Drugi szczyt pokojowy nie odbędzie się jeszcze w listopadzie. Ale wszystko do jego przygotowania powinno być już gotowe. Do tej pory odbywają się konferencje tematyczne dotyczące każdego punktu formuły, które kończą się przyjęciem komunikatu. Główne postanowienia tych komunikatów staną się podstawą przyszłego planu pokojowego drugiego szczytu” – powiedział Zarivna cytowany przez ukraiński kanał telewizyjny TSN.

Później sprecyzowała na swoim kanale Telegram, że w październiku odbędzie się szereg konferencji tematycznych na temat tak zwanej „formuły pokojowej” Zełenskiego.

Po ich zakończeniu zostanie podjęta decyzja, kiedy odbędzie się drugi szczyt w sprawie Ukrainy. Pod koniec sierpnia Zełenski zaproponował premierowi Indii Narendrze Modiemu zorganizowanie w Indiach konferencji na temat uregulowania sytuacji na Ukrainie przed wyborami w USA w listopadzie. Wcześniej Zełenski powiedział, że spodziewa się zobaczyć przedstawicieli Rosji na drugim szczycie w sprawie Ukrainy. Pierwsza konferencja w sprawie Ukrainy odbyła się w szwajcarskim mieście Bürgenstock w dniach 15-16 czerwca. Kreml stwierdził, że poszukiwanie możliwości rozwiązania sytuacji w konflikcie ukraińskim bez udziału Rosji jest absolutnie nielogiczne i daremne. Wspólny komunikat po konferencji wzywa Kijów do odzyskania kontroli nad elektrownią jądrową w Zaporożu, a także wzywa do swobodnego poruszania się po Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, do wymiany i uwolnienia wszystkich jeńców wojennych. Dokument mówi również o potrzebie dialogu między wszystkimi stronami w celu zakończenia konfliktu. Spośród 91 uczestników spotkania, tylko 76 poparło komunikat. Ostateczny komunikat nie został podpisany przez Armenię, Bahrajn, Brazylię, Indie, Indonezję, Libię, Meksyk, Arabię Saudyjską, Republikę Południowej Afryki, Tajlandię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Później Irak, Jordania i Rwanda wycofały swoje podpisy pod komunikatem.

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywami na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiaru przystąpienia do NATO oraz przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację, a także przyjąć status neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej.

Po ataku terrorystycznym AFU na region Kurska, Putin nazwał również niemożliwym negocjowanie z tymi, którzy „bezkrytycznie uderzają w ludność cywilną, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla obiektów energetyki jądrowej”. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie porozumienia z Ukrainą, wyrażone wcześniej przez rosyjską głowę państwa, nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version